NAZIM'IN DOĞUMGÜNÜ

Nazım Hikmet Bursa'da

 

 

              
                          Fırat Yılmaz'ın 17.1.2011'de Bursa Hakimiyet gazetesinde yayımlanan yazısının bir kısmıdır.

      
.......
Nazım Hikmet'in doğum gününü yıllarca 20 Kasım 1901 olarak bildik. Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ses kaydı tüm akışı değiştirdi. O, aslında 20 Kasım’da değil 17 Ocak 1902’de doğmuş… Bugün onun doğum günü. En büyük değerlerimizden biri olan Nazım Hikmet bugün 109 yaşında…

NAZIM VE BURSA
Bursa, Nazım’ın yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bursa’da mahpusluk çekmiş, Bursa’da hasta olmuş, Bursa’da şifa bulmuş ve Bursa’da "Memleketimden İnsan Manzaraları" adlı eseri başta olmak üzere pek çok eserini ortaya koymuştur Nazım. Bursa’ya değer katan önemli bir isimdir.

BURSA VE NAZIM
Kendisine değer katan bu büyük isime borcunu ödeme zamanıdır Bursa’nın. Tarihi ve kültürel yapıya önem veren, izbe haldeki tarihi dokuları yeniden ayağa kaldıran yerel yönetimlerimiz Nazım’a dair herhangi bir ayrıntıyı bu kente kazandırmalıdır. Osmangazi ilçesine bağlı Seçköy "Nazım" hayranlığıyla bilinmektedir. O’nun Bursa’daki mahpusluk arkadaşlarından en önemlileri Seçköy'dendir. Seçköy şartlar ne olursa olsun Nazım’a sahip çıkmıştır. Bu sahip çıkışı yerel yönetimler devam ettirmeli ve Bursa’nın Nazım sevgisini ölümsüzleştirmelidir. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nazım konusunda bir adım atmalı ve Nazım Hikmet’e dair bir ayrıntıyı bu kente kazandırmalıdır.

BURSA ŞİİRİ
Nazım, Bursa’ya dair bir şiirinde diyor ki;
…
yüreği delinip batmadan,
şarkısı tükenip bitmeden,
cennetini kaybetmeden,
yatar bursa kalesinde.

BAŞKAN DÜNDAR’A NOT
Nazım, Osmangazi’de mahpus edilmiş. Ve Nazım, Bursa’dan hiç kötü söz etmemiş. Hep "Dündar" kalmış Nazım, yani arkayı gözeten, koruyan, sahip çıkan olmuş… Şimdi sıra Bursa’nın Dündarlarında, Osmangazi’de mahpus tutulan o büyük şaire, hak ettiği değeri, hak ettiği yerde vermek hakikatten alkışlanacak bir adım olacaktır.

 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 22/01/11