BURSA'DA İLKLER

 

 

 
                                                               Kaynak : wowturkey internet sitesi
                                                     
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=31411

1. Dünya'nın ilk Belediye, Standartlar ve Tüketiciyi Koruma Kanunu : Bugünkü anlamıyla dünyadaki ilk standartlar 1502 yılında Bursa’da II.Beyazıt tarafından yürürlüğe sokulan Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’ydı...
2. İznik Konsülü : MS 325'te düzenlenen ilk Hıristiyanlık konsili
3. Osmanlının ilk yapıları : Osmanlının ilk yapısı olan 1307 tarihli Balabanbey kalesi Bursa'dadır.
4. İlk Osmanlı Başkenti
5. İlk Osmanlı parası Orhangazi döneminde Bursa'da basıldı.
6. Mevlit : Mevlit 1409-1410 yılları arasında Bursa’da Süleyman Çelebi tarafından dönemin konuşulan Bursa Türkçesi ile yazılmıştı...
7. Dünyada ilk döner : Döner kebap ilk kez Bursa’da 1867 yılında İskender Efendi tarafından yapılmıştı. Bugün ekmek arası olarak da yense adına İskender Kebap denilim tabaklarda da servis yapılsa dünyanın her yerinde bilinen bu Türk yemeğinin ilk yapıldığı yer bursadır.
8. Anadolu'daki ilk Tiyatro : Osmanlı’da İstanbul dışında, Anadolu’daki ilk tiyatro Ahmet Vefik Paşa tarafından 15 Eylül 1879’da açılan Bursa Osmanlı Tiyatrosudur.
9. İlk Grev : Osmanlıdaki ilk işçi grevi 3 Ağustos 1910 tarihinde koza fabrikalarında çalışanlar valiliğe bir yazılı başvuru yaparak 16 saatlik çalışma saatlerinin sağlıklarını bozduğu için işi tatil ettiklerini belirtmişler. Ayrıca, kadın işçilerdeki ilk grev de Bursa'da yaşanmış.
10. İlk Organize Sanayi Bölgesi : Türkiye'nin (ve tabi Türk tarihinin) ilk modern organize sanayi bölgesi 6 Kasım 1966 yılında Bursa'da kurulmuştur. Ayrıca Osmanlı dönemi Bursa'sındada Cilimboz Deresi ile Gökdere kenarında Osmanlı'da bilinen ilk sanayi amaçlı yapılaşmış mahalleler oluşmuştur.
11. İlk Şehirler Arası Ulaşım :Türkiye'de ve Türk tarihinde ilk kez insanların toplu olarak şehirler arası yolcu taşımacılığını 1926 yılında Kamil Koç firması Bursa'da başlatmıştır.
12. Türkiye'nin ilk "Teleferik" Hattı: Tesislerin yapımına Elektrik İşletmesi bünyesinde 1955 yılında başlanmıştır. Teleferik ve Telesiyej İşletmesi ile ilgili görev, Belediye Meclisi'nin 15.06.1957 tarih ve 289 sayılı kararı ile Elektrik İşletmesi Müdürlüğü'ne verilmiştir. Tesislerin yapım işi 1958 yılında İsviçreli Von Roll firmasına 27 milyon liraya ihale edilmiştir. Tesislerin yapımı 29 Ekim 1963 tarihinde tamamlanarak işletme açılışı yapılmıştır. 1968 yılına kadar Elektrik İşletmesi bünyesinde kalmış, 1969 yılında müstakil bütçeli bir işletme haline getirilmiştir.
13. Kapsamlı ilk kış turizmi merkezi: Uludağ'daki Oteller bölgesinde, Türkiye'nin ilk kış turizm alanı faaliyete geçmiştir.
14. İlk Osmanlı Padişahı'nın mezarının olduğu yer (ve de ikincisinin): "Osman Gazi" ve "Orhan Gazi"lerin istirahatgâhları Tophane mevkiindedir.
15. Anadolu Selçuklularının ilk başkenti: Anadolu Selçuklu Devletinin de ilk başkenti Bursa(İznik)
16. İlk Osmanlı Sarayı: İlk Osmanlı Sarayı Bursa'da yapılmıştı.
17. Türkiye'nin ilk süt ve süt ürünleri fabrikası: Türkiye'nin ilk süt ve süt ürünleri fabrikası olan SAYAS Ayran Fabrikası Bursa'da kurulmuştur.
18. Türkiye'deki ilk sendikalaşma ve Türk-İŞ: Türkiye'de ilk kez işçilerin sendikalaşma hareketleri Bursa'da başlamış Türk-İŞ'in temelleri Bursa Merinos Fabrikasında atılmıştır.
19. Türkiye'nin İlk Köy Filmi: Bursa, Çalı'da çekilen ve Yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul, Senaryo Yazarlığını Nazım Hikmet Ran, Müziklerini ise Cemal Reşit Rey'in yaptığı ve Cahide Sonku'nun başrollerinde oynadığı "Aysel Bataklı Damın Kızı" adlı film Türkiye'de çekilmiş ilk köy filmidir. Melodramatik öğelerle harmanlanmış ve sonraki yıllarda bir türün prototipini oluşturarak benzerleri, kopyaları yapıldı. Türün sonrakilerinde sık sık gördüğümüz çeşme başı dedikodularını içeren sahneler ilk kez bu filmde yer aldı. İlkleri oluşturmasının yanı sıra filmin başlıca bir özelliği de köy kızı Aysel rolündeki Cahide Sonku' yu yıldızlaştırması ve başına taktığı yemenisiyle de halk arasında bir moda yaratmasıydı.
20. Osmanlı'nın ilk üniversitesi: İznik'te bulunan Orhaniye Medreseleri 1331 yılında Orhangazi tarafından yaptırılmış ve din dersleri dışında modern tıp, matematetik, coğrafya, felsefe, fen bilimleri, astronomi, mühendislik eğitimleri verilmiştir. Diğer medreselerden en büyük farkı ise Dar'ül Fünûn (İstanbul Üniversitesi) kuruluncaya kadar branşlaşmış eğitim veren, ilk kurulduğu zamanki amacından sapmadan özerklik, kadro yapısı ve ders programları ile bugünkü üniversiteler gibi çalışan ilk yüksek eğitim kurumudur.
21. İlk Osmanlı Hastanesi: Osmanlı'nın ilk hastanesi 1394 yılımda Bursa Yıldırım'da yapılan Yıldırım Darüşşifası'dır. Bu gün orada Göz Nurunu Koruma Vakfına bağlı bir göz hastanesi hizmet vermektedir.
22. Dünya'nın ilk Çarşılı Köprüsü : Dünyadaki ilk çarşılı köprü 1442'de Bursa'da yaptırılan Irgandı Köprüsü'dür.
23. Türkiye'de lisanslı ilk uzun seri otomobil üretimi. Tofaş'ta Fiat lisansı ile "Murat 124" , Oyak Renault'ta Renault lisansı "Renault TL" ile.
Açıklama : Otosan'ın İstanbul Acıbadem'de 1965'li yıllarda üretiği Anadol , motoru ithal , karoseri dizaynı Türk olan otomobilimizdir.
24. İlk Festival ve Milli Fuar organizasyonu : Bursa Milli Fuarı
25. İlk Anadolu Arabaları Müzesi
26. Türkiye'nin İlk Otobüs Karoseri imalatı
27. Türkiye'nin İlk Çamaşır Makinası imalatı : Kamil Tolon , "Tolon Çamaşır Makinaları"
28. ilk Otomobil ihracatı (sürekli bir organizasyon olarak ) : Tofaş'tan "Station Tempra"
29. İlk Özel İhracat Limanı : Gemport , Bu limanının kuruluşunda Tempra ihracatı bir başlangıç olmuştur.
30. Türk otomotiv endüstrisi için ilk silindir blokların, dingil ve difransiyellerin üretimi:
31. Dünya'nın ilk Havlusu: Dünya'da havlu ilk kez Bursa'da icat edilmiştir.
32. İlk Katlı Çarşı : Bugünkü plaza tipi alış veriş merkezlerinin temelini oluşturan ilk katlı çarşı Balibey Hanı Bursa'dadır. Halen restorasyonu sürmektedir.
33. İlk Demokratik Uygulama : Türk, Osmanlı tarihinde demokratik yaşama geçişin ilk adımı olan Meşrutiyet, Islahat Fermanı ve Tanzimat Fermanı'nın pilot bölge seçilerek ilk uygulandığı yer Bursa'dır. Bu açıdan da ilk demokratikleşen Osmanlı ve Türk toprağı denebilir.
34. İlk Kadın Savaş Pilotumuz: Sabiha Gökçen, Bursalıdır.
35. Türkiye'nin ilk Cetvel Fabrikası: Hatas, Bursa'dadır.
36. İlk Vakıflar: Bursa Bir Vakıflar Şehridir. Osmanlı vakıf medeniyetinin temeli burada atılmıştır. Ayrıca Bursa’da 15. yüzyılda kurulan 303 tane vakıftan yarıdan fazlası hanımlar tarafından kurulmuştur.
37. Türkiye'nin İlk Halka açık şirketi: 1966 yılında kurulan Bursa Çimentodur.
38. Türkiye'nin ilk devlet hastanesi : 1952deki memleket hastanesi Bursadadır. bu hastanenin temeli ise 1862deki aynı yerde kurulan hastanedir ve Osmanlıda İstanbul dışında kurulan ilk modern hastanedir.
39. İlk madensuyu : 1870'de Çaybaşı'nda bulunan Uludağ Madensuyu'dur. bu sadece Türkiye'nin değil Osmanlının da ilk madensuyu tesisleridir.
40. İlk Süper Market ve A.V.M : Türkiye'de daha Carrefour'lar Real'ler Migros'lar, AsMerkez'ler AkMerkez'ler yokken Bursa'da tüm bunların ilklerinden olan ÖZDİLEK vardı. Çeşitli markalara ait ürünlerin ilgili reyonlarda satışa sunulması; market, cafeterya, giyim, parfümeri, çocuk reyonlarını birbirine karıştırmadan aynı bina içinde sunarak Türkiye'de ilk olmuştur. Daha sonraları markaların ürünleri aynı binada dükkanlar içine alınarak AkMerkez türü yapılaşmalar oluşmuştur. Yine Türkiye pazarına Carrefour, Gima gibi yabancı firmaların girişi ile Süper Market'ler bir sektör haline gelmiştir.
41. İlk Çevre Koruma Kanuları : 1539 yılında Edirne ve Bursa (Hüdavendigar) vilayeti kadı ve subaşılarına gönderilen yasaknâmeler içerik olarak yine dünyadadaki ilk resmî çevre kanunlarındandır. Yasaknamenin muhtevasına bakıldığında, şahısların ev ve dükkanlarını temiz tutmaları, pislik varsa giderilmesi, çöplük subaşısının mahallelerdeki mezbeleyi kaldırtması, hamamların katı ve sıvı atıklarının uzaklaştırılması, evlerden çamaşır sularının yola dökülmemesi, hayvan laşelerini insanların yaşadığı mekanlardan derhal uzaklaştırılması, açık mezarlık bırakılmayıp duvar çekilmesi, arabaların özel park yerlerine konulması gibi hususları kapsadığı görülmektedir . Ayrıca çeşitli vakfiyeler kurdurulmuş ve bu vakfiyelerin gelirleri ile her mahalleye iki kişi tutulması, bu kişilerin gün içinde sokaklarda gezerek yere balgam bırakanların pislikleri üzerine toz kireç dökmesi istenmiştir.
42 Türkiye'nin ilk suni ipek üretimi: tesisleri Bursa'da kurulmuş ve üretilmiştir.
43. Türkiye'nin ilk modern tekstil fabrikası : Merinos fabrikası Bursa'da açılmıştır.
44. Osmanlı'nın ilk spor alanı: Bugünkü atıcılar semtindeydi. Halen Türkiye Atlı Sporlar ve Jokey klubünün binicilik tesisleri vardır.
45. Türkiye'nin ilk özel havayolu şirketi olan Sönmez Havayolları 1984 yılında Bursa'da kurulmuştur. O günden bu yana halen faaliyetini sürdürmektedir.Ancak son yıllarda sadece helikopter ulaşımı üzerine faaliyetleri sürüyor.
46. DÜNYANIN EN KÜÇÜK ARSASINA SIĞDIRILMIŞ OLAN, EN ÇOK KULLANIM ALANLI EVİ
Ulucami-PTT tarafından Maksem’e doğru çıkan dik yokuşun ortalarında, sağ yakadaki mavi sıvalı ev, sadece; 13.5 metrekarelik bir alana sığdırılmış ve üzerine çıkılan 3 katta, toplam 40 metrekare kullanım alanı sunan bir Osmanlı harikası yapıdır. Arsası ikizkenar üçgendir. İkizkenarların bir tarafı caddeye sırt verir. Dünya mimarî literatürüne geçen bu evin girişinde, taşlıktan oluşan bir antre, mutfak, ocak ve fırın olup, ikinci katında; üçgen şeklinde bir oturma salonu, üçüncü ve son katında da; yatak odası ve banyo mevcuttur. Boşluk bulunan hemen her yere gömme dolaplar inşa edilmiştir. Giriş kapısı caddeden 2-3 basamak yüksektedir. Orta katın üçgen formunun birleşme kısmı küt şekilde olup, buradan Maksem tarafına bakan bir de pencere açılmıştır. Üçüncü kat, zeminden itibaren kalın bir kolonla desteklenerek dışarıya taşırılmıştır.
47. Dünyanın ilk evden eve su şebekesi : dünyada ilk kez sokak çeşmeleri dışında evlerde de çeşmelerin yapıldığı dünyadaki evden eve su şebekesi olan ilk şehirlerden biri Bursadır.
48. Türkiye'nin İlk ve tek Ormancılık Müzesi : Çekirge caddesi üzerindeki Saatçi Köşkü'nde faaliyet göstermektedir.
49. İlk Kapalı Çarşı : Osmanlı'nın devlet olarak kurulduğu şehir olan Bursa'da Osmanlı'nın ilk kapalıçarşısı kurulmuştur. O dönemden bu yana eklenen yeni bölümler ve hemen dibinde kurulan hanlarla birleşmiş; gittikçe genişleyerek o günlerden bu yana sürekli kullanılagelmiştir. Bu anlamda hem Türkiye'nin hem de Dünya'nın en uzun süre boyunca alış veriş amacıyla kullanımı devam eden tarihi noktalarından biridir.
50. Avrupa Şehri Ünvanı Olan İlk Şehir : Aslında şimdi bu ünvanın kullanılması üzerine tartışma çıkartsa da Türkiye'de ilk kez Avrupa Birliği organları tarafından resmi olarak "AVRUPA ŞEHRİ" ünvanı verilen Türkiye'nin ilk şehiridir. Bursa dışında bir de Ankara bundan birkaç yıl önce bu ünvanı alabilmiştir. Türkiye'de diğer şehirlere bu ünvan verilmemiştir. Bursa Büyükşehir belediyesinin amblemindeki AB yıldızlarının sebebi budur.
51. İlk Kalite Ödüllü Kent : Türkiye'de ilk kez yerel yönetimlerine Temmuz 2003'te yapılan denetim ile, ISO 9001:2000 Kalite Belgesini kullanmaya hak kazanan Büyükşehir Belediyesi; halen ülkemizdeki Büyükşehir Belediyeleri arasında Kalite Yönetim Sistemi'ni uygulayan İlk ve tek Büyükşehir Belediyesi olma ayrıcalığına ulaşmıştır. Her yıl yapılan periydik denetimler ile bu ödülün varlığı devam etmektedir.
Nilüfer Belediyesi de aynı şekilde Türkiye'de ilk kez Kalite Hizmet ödülü ve İş Güvenliği ödüllerini almış; her yıl bu ödüllerini yenilemektedir.
52.İlk çay ekimi...
Ulaşılan belgelere göre, çayın, ülkemizde yetiştirilen ve kendisinden mahsül alınan, yani tarımı yapılan bir bitki olarak düşünülmesi 1894 senesinde olmuştur. Yani II. Abdülhamit zamanında ele alınan pek çok yeni konunun arasındadır, çayın Türk topraklarına getirtilmesi hadisesi.
1889 yılında Japonya'ya gönderilen ve dönüş yolunda batan Ertuğrul Firkateyn'inden öncesine rastlayan bir dönemde Japonya'dan getirtilen çay tohumları ile Bursa'da ilk çay denemesi yapılmıştır.
53.Osmanlı'da ilk sikke...
Evliya Çelebi, "Osmanlılarda ilk sikke Osman Bey zamanında Bursa'da kesildi" demektedir. (C. 1, sahife 566).
54.Türkiye'nin ilk ücretsiz gıda bankası...
Bursa Yıldırım Belediyesi Sevgi Market...(2006) İhtiyaç sahipleri için kredi kartı benzeri bir kartla marketten ücretsiz alışveriş yapılıyor.
55.DÜNYADA İLK... Aynı isimde 1.lig'de 2 takım...
1985-86 sezonunda Bursaspor Paf takımı aynı isimle 2.ligde şampiyon olarak 1.lige yükseldi. Ancak başlangıçta federasyon tüzüğündeki boşluktan yararlanıp Bursaspor'a futbolcu yetiştirmek için 3.lige yerleştirilen paflarımız beklenmedik bir başarıyla 1.lige dek yükseldi.
Ama sahada kazanılan başarı masa başında kaybedildi ve isim değişikliği yerine takım feshedildi.
Hatta Türkiye kupasında iki takım (Bursaspor - Bursaspor Amatör) karşılaştı.
56.Osmanlı'nın ilk hastanesi...
İlk Osmanlı hastanesi kabul edilen Darüşşifa, Yıldırım Camii'nin 250 metre doğusundadır. 1390-1394 yılları arasında Yıldırım tarafından inşa ettirilen külliyenin bir parçasıdır. Akıl ve sinir hastalıklarının da tedavisi yapılan bu sağlık kuruluşunda, sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa da tedavi görüp şifa bulmuştur.
İlk yapıldığı zaman 1 başhekim, 2 hekim, 2 eczacı, 2 şerbetçi, 1 aşçı ve bir ekmekçiden oluşan bir kadro ile hizmet veriyordu. Yapı 1560 m2 lik meyilli bir alana oturmaktadır. 1855 depreminden hasar gören yapı bir müddet baruthane olarak kullanılmıştır.
Bugün restorasyon sonrası göz hastanesi olarak kullanılmakta...
57. Türkiye'nin Çöplükten ilk Elektrik Üretimi.
Türkiye'de ilk kez çöplüklerden çıkan metan gazını elektrik üretimi için kullanan şehir Bursa olmuş.ben İstanbul'a gittiğimde geçen seneydi galiba İBB'nin bilbordlarında Türkiye'de ilk kez İstanbul'da olduğunu yazmışlardı ama 90lı yıllarda Bursa'nın eski çöplüğü varmış Demirtaş'taymış. Orasının üstünü kapatıp çöplük içinden çıkan metan gazından elektrik üretimi yapılmaya başlanmış. Eski Demirtaş çöplüğü denen yerden şimdi geçerken dikkat ettim de üzeri çimlenmiş ve borular falan konulmuş.halen oradan çıkan gazlardan elektrik üretimi sürüyormuş ve elektriği devlete satıyormuş belediye.
59 - Türkiye'de ilk ve de tek TIR Kamyonlarının yarış organizasyonu
1991 yılında Bossek kulübü tarafindan Küçük sanayi sitesinde düzenlenmiştir. Dünya üzerinde Amerika basta olmak üzere İngiltere,Finladiya,Italya gibi ülkelerde sürekli yapilan bu yarislar ülkemizde ilk ve bir kere Bursa'da yapıldı ve binlerce insan seyretti. Eminim ki ilerleyen yillarda bu organizasyon cok sayida yapilacak fakat ilkinin Bursa' da yapildigini bir cok insan bilmiyor olacak
61- Türkiye'nin ilk Aboneli dergisi :NİLÜFER ismiyle Bursa'da yayın hayatına geçmiştir.
62-Türkiye'nin ilk ulaşım grevi : 1963 yılında Bursa Otobüs İşletmesi işçileri tarafından yapılmıştır.
63.Osmanlının ilk şeyhülislamı; Bursa’da bir semte adını veren Molla Fenari Bursa’dan çıkıyor...
64.Osmanlının ilk yün, pamuk ve ipekli dokumacılığı, 1437 yılında Üçkuzular Tekkesi’nin hareminde kurulan makinelerle başlamış...
65.Osmanlının ilk kağıthanesinin Cilimboz deresi vadisinde kurulduğu
66. İlk krom madenleri,
67. Anadolu’daki ilk tiyatro...
68.İpekçilik Okulu ilk ve tek olarak Bursa’da açılırken,
69. İlk çevre koruma çalışması da Bursa’da gerçekleşmiş,.,,
70. 3 Ağustos 1910’da koza fabrikaları çalışanları 16 saatlik çalışma düzenine karşı durarak işi tatil edip ülkenin ilk grevini yaparlar.
71.Hala bir opera binası olmayan bu kentte İlk Türk Operası Bursalı bir besteci olan Mehmet Baha Pars tarafından bestelenmiş...
72.Pek çok kişinin bilmediği bir başka ilk de, Tolon fabrikalarında üretilen bulaşık ve çamaşır makineleridir...
73.Bir diğer ilk, “Sihirbazlar Kralı Zati Sungur”...
74.Şerif Ardış okulunu herkes bilir... Ama, Türkiye’nin ilk okul bağışı olduğunu!..
Pek az kimse...
75.Tıpkı Türkiye’nin ilk hava korsanının Bursa’dan çıkması gibi!
76. Hıristiyan dünyasının ilk keşiş dağı; ULUDAĞ / Olympos Mysios
77. İlk yerleşik düzen; Osmanlı imparatorluğu, 1326 da Bursa'nın fethinden itibaren ilk defa yerleşik düzene geçmişti.
78. İlk kalıcı eserler; 1307 yılında yapılan ve bugün BURSA sınırları içinde yer alan Balabanbey (Balabancık) ''yukarda yazılmıştı'' ve Aktimur ( Akdemir) kaleleri
79. İlk kurtuluş akçesi geleneği; Bursa'nın fethi ile birlikte Osmanlı bir barış koşulu olarak 30 bin akçalık ''kurtuluş akçası'' alma geleneği Bursa'da başlamıştır.
80. İlk yabancı gelin; Osmanlı Hanedanında ilk yabancı gelin, Osmangazi'nin Bilecik Tekfurunun düğün alayını basarak Holifira'yı ( Nilüfer ) esir ederek oğlu Orhangazi ile evlendirmesi ile girmiştir.
81 . İlk Divan Bursa'da Toplandı. Sultan Orhan Osmanlının çağdaş bir devlet olması noktasında önemli adımlara imza atmıştır. Bunlardan biri günümüzde bakanlar kurulunun oluşumunun bir karşılığı olan divandır. Osmanlı Devlet işlerinin kararlaştırıldığı Divan-ı Humayun'un ilk örneği Sultan Orhan zamanında Bursa'da görülmüştür.
82 . Osmanlıda İlk Çiftehamam. Bursa, merkez Osmangazi ilçesindeki Koza Hanı'nın hemen batısındaki çifte hamam Osmanlı Mimarisinin ilk çifte hamamıdır. Bugün Aynalı Çarşı olarak bilinen yer burasıdır.
83 . Osmanlıda İlk Gölge Oyunu. Karagöz ile Hacivat, Orhangazi döneminde Bursa'da doğmuştur.
84 . Osmanlının İlk Bedesteni. Osmanlının ilk bedesteni Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan kapalı çarşıdadır.
85 . Dünyada müziği olmadan oynanan ilk ve tek halk dansı Kılıç-Kalkan. 1326 öncesi Bursa kuşatması sırasında vakit geçirmek için canı sıkılan askerler tarafından oynanmıştır.
86. Osmanlı'nın ilk çinisi , Bursa İznik'te üretilmiştir. Çini o günkü dilde, Çin'den gelen anlamındadır.
87. Osmanlı'nın ilk medreseli camii , 1366'da 1.Murat tarafından yaptırılan Çekirge'deki Hüdavendigar Camii'dir.
88. Osmanlı'ların ilk modern sağlık ve tıp bilimleri kurumu , 22 ve 57. maddelerde de ilk hastahane olarak bahsedilen Yıldırım Darüşşifasıdır.
89. Osmanlı'nın ilk Türkçe Kitabeli Camii , II. Murat döneminde Kara Timurtaş Paşa'nın oğlu Umurbey tarafından yaptırılan Umurbey Camii ilk Türkçe kitabeli camiidir.
90. Osmanlı'nın ilk ipek fabrikası , 1833 yılında Fransız Glaizal ailesi tarafından Bursa'da kurulmuştur.
91 . Müslüman-Türk işadamlarının kurduğu ilk flatür (İplik Çekme) tesisi ; Bursa'da Osman Fevzi (Burdurizade) Efendi tarafından kuruldu.
92 . Türkiye'de ilk kez diet kola, diet gazoz ve diet portakallı üretimi ; 1985 yılında Bursa'da gerçekleşmiştir.
93 . Osmanlı'nın ilk anonim şirketi diyebileceğimiz, Şirket-i Hayriye'nin nizamnamesi devlet memuru iken Bursa'ya gelen Sadaret Müşteşarı Keçecizade Fuat Paşa ve alim-tarihçi Cevdet Paşa tarafından Yeni Kaplıca'da yazılmıştır.
94. Ülkemizde bisikletle ilgili ilk kitap ; 1900 yılında, İbnülcemal Ahmet Tevfik ve arkadaşları, bisikletle yaptıkları gezide bisikleti ve Bursa'yı anlatmışlardır.
95. Osmanlı'da ilk şehit dulhanesi ; 1916 yılında Bursa'da açılır.
96. İlk Diplomatik Zafer ; Kurtuluş Savaşı sonrasında, Ankara Hükümetinin kazandığı ilk diplomatik zafer, Bursa'da imzalanan Mudanya Mütarekesi ile gerçekleşmiştir.
97. İlk Modern Konserve Fabrikası, 1925 yılında İhsan Celal ANTEL tarafından Bursa'da kurulmuştur.
98. Reklamlardaki ilk Türk kadını , 1932 yılında Dünya Güzellik Kraliçesi seçilen Keriman Halis'in portresi, İpekiş tarafından Krep Keriman adlı kumaşın tanıtımının yapıldığı reklamda kullanılmıştır.
99. İlk Şehirlerarası Ulaşım , Kamil Koç , Bursa ilinden ehliyet alıp, Bilecik'in Karaköy istasyonundan Bursa'ya ilk kombine taşımacılığına yolcuları da dahil ederek başlattığı girişim, yol ve araç yoksunluğunun yolculuk koşullarını zorladığı Cumhuriyet dönemindeki yolcu taşıma serüveninin ilkidir.
Kamil KOÇ, firmasını Bursa'ya kurar. 1933 yılında Bursa-Ankara, 1949 yılında Ankara-İstanbul seferlerine başlar.
100. Türkiye'nin ilk çim kayağı pisti
101-Türkiye'nin ilk İpekçilik Enstitüsü ( maalesef kapandı.)
102.Işıklar Askeri Lisesi ülkemizin ilklerindendir. Kuleli Askeri lisesinden yedi ay önce kurulmuştur.
103. Türkiye'nin ilk Kayak ve Dağcılık Kulübü , 1932 yılında, Bursa Halkevlerinin bünyesinde kurulmuş ve daha sonra 10 kişilik bir kurucu heyetle bağımsız hale gelmiştir.
Bursa Dağcılık Kulübü, Türkiye'de kayak sporunun tarihçesine damga vuran ilk kulüptür. İlk defa kitlesel olarak kayak, Uludağ'da yapılmıştır.
104. Türkiye'nin ilk sivil Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü Cumhurbaşkanı seçilen Celal Bayar'dır. Bursa - Umurbey'de doğmuş olup, burada anıt mezarı bulunmaktadır.
Kurtuluş Savaşı sırasında Galip Hoca takma adı ile çalışmalarda bulunmuştur.
Türkiye'de seçimle bu makama gelen, ilk sivil Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dır.
105. İlk siyasi açlık grevi ; Şafak Altun ve Cenk Sarıoğlu bu açlık grevini şöyle anlatıyor,
'' 1938'de Nazım Hikmet hakkında, askeri öğrencileri isyana teşvik suçlamasıyla Donanma davaları açılmış ve 28 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak ceza, Askeri Ceza Kanunu'nun işlendiği tarihte suç saymadığı bir eylemden dolayı verilmiş ve böylece adli bir hata işlenmiştir.
Nazım Hikmet'i destekleyen bir grup aydının yürüttüğü kampanyadan da bir sonuç alınamayınca, Hikmet 1950 nin 8 nisan sabahı bu hatanın düzeltilmesi için Bursa Cezaevinde açlık grevine başlar''
Böylece siyasi tarihimizdeki ilk açlık grevi Bursa'da gerçekleşir.
106. İlk Uluslararası Kayak Yarışmaları Uludağ'ın bir kayak merkezi olarak kullanılmaya başlamasının ardından ilk uluslararası kayak yarışmaları 25 - 28 Şubat 1955 tarihleri arasında Uludağ'da yapıldı.
107. İlk Yerli Bisiklet Yapımı; 10 Haziran 1964 yılında ilk yerli bisiklet Bursa da yapılmıştır.
108. İlk Tekstil Kongresi, Türkiye Birinci Tekstil Kongresi, 22-24 Mayıs 1967 tarihleri arasında Bursa Merinos ta yapılmıştır.
109. Türkiye'nin ilk Teknik Tekstil Başlatıcısı ; Adnan ENER 24 Nisan 1922'de Bursa'da doğar. Kızı Nilüfer'in (Parlamış) adını taşıyan tekstil fabrikasını kurar.
1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında uygulanan ambargo ile Türkiye'ye paraşüt kumaşı verilmez. Subaylar, Adnan Ener'den hiç görmediği bu kumaşı yapmasını isterler.
Bir araştırma döneminden sonra A. ENER bu kumaşı dokur. Paraşüt kumaşı daha sonra Rusya'ya da satılmaya başlanır. Sn Adnan ENER halen, üniversitelerde tekstil konusunda dersler ve konferanslar vermektedir.
110. Türkiye'de ilk kestane şekeri üretimi
Akdeniz ve Avrupa ülkelerine özgü bir tat olan kestane şekerini Bursa’ya Yugoslavya-Manastır doğumlu Ali Şakir Tatveren getirmişti. Tatveren, 1930’da Bursa’da Atatürk Caddesi’nde ilk dükkânını açtı. Daha sonra Kafkas adını alan şirketin ülkemize kazandırdığı ilkler arasında üzeri çikolata kaplı kestane şekeri (karyoka), yurt dışında bir fuarda tanıtılan alanında Türkiye'nin ilk ürünü gibi çeşitli ilkleri var.
111. Güreşte İlk Avrupa Kulüpler Şampiyonluğu Ülkemize, güreşte ilk Avrupa Klüpler Şampiyonluğu'nu 1976 yılında Yugoslavya'nın Koçanı kentinde Avrupa Şampiyonu olan Bursa Tofaş Spor Klübü getirmiştir.
112. Türkiye'nin İlk Bilgi Edinme Bürosu: Yıldırım Belediyesi tarafından açılmıştır.
113. Türkiye'nin İlk Bilişim Lisesi : Bilişim Lisesi bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracak. Özellikle iş hayatında bu teknolojilerin çok kullanılıyor olması, konunun önemini ortaya koyuyor.
114.Türkiye de 3 büyük takıma karşı fark atma sevinci 1980-1981 sezonunda Bursaspor un Beşiktaşı 5-0 yenmesiyle başlamıştır.
115.  1330 yılında fethedilen İmralı Adası;Osmanlı tarihinde ilk fethedilen ada olma özelliğe kavuşmuştur.
116. Türkiye'nin İlk TS 9000 Kalite Standart Belgesi Alan Perakende Satış Kurumu : Özdilek
117. Türkiye'deki ilk 'kendin pişir kendin ye' tarzı ızgara : Palabıyık Cemal tarafından, Sarıalan'da açılmıştır. Ayrıca Uludağ yolunda şubesi bulunmaktadır.
118. Türkiye'deki ilk ve tek kablolu su kayağı tesisi ;
119. Ülkemizdeki ilk hayvan hastanesi : 19. yüzyılda Bursa'da kurulmuştur. Gurabahane-i Laklakan ( Düşkün Leylekler Evi ) adı verilmiş ve diğer göçmen kuşlara da bakılmıştır.
120. Türkiye'de otele çevrilen ilk şehir hatları vapuru : Turan Emeksiz adlı şehir hatları vapuru, İstanbul'dan Güzelyalı'ya getirilip, gereken onarım ve düzenlemeler yapılarak, Mudanya-Güzelyalı'da otel amaçlı işletilmektedir.
121- Ülkemizin ilk ve tek sanat güneşi ZEKİ MÜREN beyefendi.
122- Tüm servetini "MEHMETÇİK VAKFINA" bağışlayan beyefendi. ZEKİ MÜREN

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 27/03/11