Bursa'da Polisiye Yazarı Olmak
 

 

Bursalı yazarların arasına yeni bir isim katılıyor. Cenk Çalışır'ın çok sevdiği Bursa sokaklarında geçen ve okuyanın soluğunu kesen 'Satranç Cinayetleri' romanı, kitapseverlerin büyük ilgisini çekecek.

     Bu kitapta, tarihi mekanları, sokakları ve çevresiyle, Trilye'deki şaşkına çeviren finale kadar Bursa sahne olarak kullanılıyor. Yazar çoğu zaman farkına bile varılmayan küçük ayrıntıları, kent sokaklarında akıp giden gerilime katıp, özellikle Bursalı polisiyeseverleri yaşadıkları mekanlarda merak uyandırıcı bir serüvene sürüklüyor. Çalışır'ın, 'Santranç Cinayetleri' isimli polisiye-gerilim romanı kitapçı raflarındaki yerini bu hafta alıyor. Nemesis Kitap etiketiyle yayımlanan roman tam 396 sayfa. Kitap kapağındaki tanıtım ifadesini kullanırsak, gerçekten de, "Türk okuru, bir sonraki macerasını sabırsızlıkla bekleyeceği yeni bir polisiye yazarıyla tanışıyor."    

    Çünkü Çalışır, öyküsünü, satrançta bulunan strateji ve analiz unsurlarıyla büyük bir ustalıkla örüyor. Bu bir 'seri katil'in ve onu çok iyi tanıyan bir dedektifin öyküsü… "Bursa Emniyeti birbiri ardına işlenen cinayetleri çözmek için uğraşıyor! Görgü tanığı, parmak izi ya da kurbanları arasında ipucu sayılabilecek herhangi bir bağlantısı olmayan cinayetlerin tek bir ortak noktası var: Cesetlerle birlikte bulunan satranç taşları… Başkomiser Ali Çakır, genç kuşak komiserler Levent, Cengiz ve Bülent'le seri  cinayetleri çözme konusunda yol almaya çalışırken Ercan Demir olaya el koyuyor.
    Ülkede seri cinayetler artınca, bu konuda yurtdışında eğitim gördükten sonra çok gizli Ulusal Güvenlik Bürosu'nda çalışmak için yurda dönen Ercan, Bursa halkının haberdar olmaya başlayıp korktuğu seri katili bulabilecek mi?
Bu satranç cinayetleri oyundaki şahı kullanmadan çözülebilecek mi?
Yoksa 'Oyuncu' 'Şah' diyecek mi?"

CENK ÇALIŞIR KİMDİR?
   1967 Balıkesir doğumlu. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Bursa'ya yerleşti. Basın ve otomobil sektörlerinde değişik bölümlerde çalıştıktan sonra reklam dünyasına yöneldi. Kendi stüdyosunda reklam ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası. Kendisini 'iyi bir okur' olarak tanımlayan Cenk Çalışır, ilk kez yazmayı denediğini, aldığı zevk ve yayınevlerinden verilen cesaretle ikinci projesine de şimdiden başladığını söylüyor. Cenk Çalışır Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi bünyesinde yürütülen 'Öykü ve Yazın Atölyesi'nin son dönem katılımcıları arasında da yer almış. "Satranç Cinayetleri" yazarın ilk kitabı.

                                                                                  Kaynak: Bursa Hakimiyet - 3.3.2010