Bursa ve Kentleşme

 

                                                                      

       Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşı ve Hanlar Bölgesi`nin ayağa kaldırılması çalışmaları için dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas`la işbirliği yapacak.

                                   

 
        Son 25 yıldır kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği tarihi çarşı ve Hanlar Bölgesi`nin ortaya çıkarılması kapsamında dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas`la anlaşan Büyükşehir, bu konu üzerinde bir süredir görüş alışverişinde bulunduğu ünlü mimar Fuksas`ı, bölgeyi daha yakından tanımak için Bursa`ya getirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Fuksas`la birlikte düzenlendiği basın toplantısında bölgede yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çarşı ve Hanlar Bölgesi`nin en çok ziyaret edilen, şehrin nabzının attığı bir yer olduğunu vurgulayan Altepe, bu bölgede 25 yıl önce Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından plan çalışmaları yapıldığını, onun haricinde bu güne kadar kapsamlı bir çalışma yapılmadığını belirtti.

“24 SAAT CANLI OLACAK”…
     R. Altepe, aylar sürecek çalışmaları başlattıklarını söyledi, çalışmaların Atatürk Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan bölgeyi kapsadığını ifade etti: "Bu konuda Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, ilgili diğer odalar, sivil toplum örgütleri ve bölge esnafıyla yapılacak çalışmaları paylaşacağız. Tekel binasının kaldırılması, Cumhuriyet Caddesi`nde nostaljik tramvay seferleri gibi konularda da somut adımlar atılıyor.

“ÇOK ETKİLENDİM”…
Dünyaca ünlü mimar Fuksas ise, bugüne kadar birçok ülkede önemli projelere imza attığını ancak özellikle Türkiye ile Çin arasındaki bölgede çalışmak istediğini belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi`nin hayata geçirmeye çalıştığı projenin çok büyük ve önemli bir proje olduğunu söyledi. Tarihi bölgeden çok etkilendiğini ve bu projeye iş olarak bakmadığını ifade eden Fuksas, “Bölgede üç önemli önceliğimiz var. Birincisi bölgede yaşayan insanlar, ikincisi kültür ve üçüncüsü ticaret. Bunlardan biri olmazsa proje başarımız olur. Hayata geçireceğimiz proje bu üçünün bileşimi olmalı ve bölge 24 saat canlı olmalı. Önce bölgenin güzel bir analizini yapacağız, ne yapmamız gerektiğini anlamaya çalışmalıyız. Tarihi binalar ve sokakların yapısı çok önemli. Bu topografyayı yeniden organize etmek gerekir. Öncelikle bölgedeki araç yoğunlu azaltılmalı, ulaşımda tramvay, metro gibi çözümler olmalı. En önemli şeylerden biri de toplu taşımanın yaygınlaştırılması” dedi.
Bölgeyi bir bütün olarak ele alacaklarını kaydeden Fuksas, “Bazı yapıları restore etmek, bazı binaların da cephelerini değiştirmek istiyoruz. Kimseye ‘şu binanı yıkmak zorundayız demek istemiyoruz. Çünkü en çirkin bina bile iyi bir çalışmayla güzel hale gelebilir. Cepheler değişebilir. Ayrıca bölgeye çok modern binalar da yapabiliriz. Sadece bölgenin içi değil karşı taraftaki binaların cepheleri de önemli. Hem hanlar bölgesinin içinde hem de çevresinde yapmamız gerekenler var. Bazı satın alımların yapılması gerekebilir. Ticari faaliyetin artması için yardımlar yapılması gerekebilir. İki ay içinde proje önemli ölçüde şekillenmiş olacak” diye konuştu.

                                                                               Kaynak: Olay gazetesi - 9.6.2010

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 17/04/18