ULUS PASTANESİ

Bursa'da Sosyal Hayat

     Atatürk Caddesi üzerinde yer alan ULUS ŞEKERLEME ve PASTA EVİ 1928 yılında Rasim Öztat tarafından kurulmuştur. Rasim Öztat'ın babası İsmail Efendidir. İsmail Efendi'nin Yemen Harbi'nde şehit düşmesiyle, çok küçük yaşta olan oğlu Ünlü şekerci Hakkı Efendi'nin yanında çırak olarak işe başlamıştır.
          

    Çalışkanlığına ve yeteneğine hayran kalan varlıklı Tosun dayısının desteği ile bugünkü kapalı çarşının üst girişinde olan zamanın Şekerciler Çarşısı'nda ilk dükkanını açmıştır. Asıl şöhreti, daha önceleri evlerde yapılan kestane şekerlemesini ikişer üçer halde tülbentlere sararak kırılmadan duble halde imal edip satışa sunarak bir ilki gerçekleştirmesiyle kazanmıştır. Rasim Öztat'ın sayesin de kestane şekeri daha sonraları Bursa'nın bir sembolü haline gelmiştir.O tarihlerde Ankara'dan gelen meclis heyetleri dönüşlerinde Atatürk'e de kestane şekeri götürürlermiş.1958 yılında büyük kapalı çarşı yangınında dükkanını kaybedince bugünkü yeri olan Atatürk caddesindeki yerine taşınmıştır.

1975 yılında oğlu olan 3.Kuşak Hilallettin Öztat'la işini birleştirmiş ve 1991 yılında vefat etmesiyle bayrak oğul Hilalettin Öztat'a geçmiştir. Hilalettin Öztat 1983 yılında dünya kalite ödülü yarışmasına (monde selection) yaptıkları damla sakızlı lokumla katılarak altın madalya kazanmıştır. Bu değerli ödüle daha sonra Dakar'da kazandığı altın madalyayı da ekleyerek şöhretini perçinlemiştir. Bu değerli ödüllerin yanında 1984-85 yılların da yurt dışında katıldığı çeşitli fuarlardan ve bir çok kuruluştan aldığı meslek ödülleri de vardır..

Hilalettin Öztat'ın 2005 yılında vefat etmesiyle bayrağı oğlu 4. kuşak. Nazif Celal Öztat' devralmıştır. Celal Nazif Öztat, dedesi ve babasından öğrendiği mesleğine, aynı çeşit ve lezzette kuşağın son temsilcisi olarak halen devam etmektedir.

     Anjelikten yapılan anjelik reçelini Bursa'da yalnızca Ulus Pastanesi'nde bulabilirsiniz.

                     Fotoğraf ve yazılar için kaynak: http://www.uluspastanesi.com/index.php 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 30/03/17