GEMLİK FİLATELİ DERNEĞİ


Gemlik Atatürk Parkı

Daniş Ekim ve Tuzla Çiftliği

Bursa'nın İlçeleri

 

 

 

 

 

   Bursa'da hiçbir zaman filateli derneği olmadı. Varlığını koruyan tek filateli derneği Gemlik'tedir. Dernek 9 ocak 1958'de, Sunğipek fabrikasında üretim şefi olan Muharrem Atasoy'un girişimiyle kuruldu. Necmettin Antekin, Arif Fırat, Halil Yaşar, Hikmet Şerbetçi, Cemal Kartın derneğin ilk yöneticileriydi.  

   O dönemler derneğin 80 kadar üyesi vardı. Dernek merkezi Balıkpazarı 1 nolu caddede, caminin yanında bulunan kahvenin üst katıydı. Burası derneğin hem merkezi hem de lokaliydi. Amerikan barlı bir restaurantın da olduğu lokale üyeler dışında kimse alınmazdı.   

  Dernekte pul meraklıları buluşur, pul üzerine sohbet ederlerdi. Ayda bir pul müzayedesi olur, eksiği olanlar pullarını tamamlardı. Postaneden derneğe üye olmayanlara ve PTT'nin filateli bölümüne üye olmayanlara pul verilmezdi. Dernek başkanı Muharrem Atasoy heryeni çıkan pulu toptan alıp üyelere ulaştırırdı.  

                                                        Nezih Dimili 

    Ülkemiz pulculuk tarihine baktığımızda 1956'da pul enflasyonu başladığı görülür. O dönemden sonra pula ilgi azaldı. İşin kazanç yönünü takip edenler müzayede ve koleksiyon işinden çekilmeye başladılar. Dernek lokalinin giderleri külfet olmaya başlayınca, 1984'te şu anda İskele Meydanı'nda Gemlik İDO gişesi olan, belediyeye ait turizm binasına taşındı. Orası İDO gişesi olunca da Gürle iş merkezi, 2. kat, 81 numaraya taşındı.

Gemlik Filateli Derneği'nin başkanlığını, kurulduğu tarih olan 1958'den, vefatına kadar Muharram Aksoy yaptı. Başkanlığı 1989-1994 arasında, aynı zamanda belediye başkanı da olan Nezih Dimili yürüttü. Nezih Bey 2010'daki bir söyleşide pul hevesini şöyle anlatmış:

   "Ben Bursa Erkek Lisesi'nde okurken 1957'de pul ile tanıştım. 1968'de derneğe üye oldum. Şimdi derneğimizin 28 üyesi var. Düzenli olarak pul satın alıp takip eden ise beş kişi kaldı. Bursa'da böyle bir dernek olmadı, sadece birkaç pul satan vardı."

   ----------------------------------------------------------------------------------------------------

ATASOY, Muharrem:  Makine teknisyeni, Gemlik sevdalısı ve toplum emekçisi. Üsküp 1911 doğumlu. Bursa Sanat Mektebi'nden mezun oldu. Sunğipek fabrikasında kuaıluşu aşamasından itibaren görev aldı; o sıralar Türkiye için yeni olan işletme konusunda bilgi ve görgüsünü artırması amacıyla Almanya'ya gönderildi, özel staj gördü. Dönüşünde kendisini bütünüyle işine verdi ve yaş sınırından emekli oluncaya değin Sunğipek'te çalıştı. Bu arada ilçede toplumsal yaşamın gelişmesine de önemli katkıları oldu. Sümerspor'un kurucuları arasında yer aldı, Sunğipek fabrikasında ilçenin ilk sinemasını faaliyete geçirdi. Gemlik Filateli Derneği'ni, Gemlik Turizm Derneği'ni kurdu, çalışmalarını yürüttü. Gemlik Festivali'nin başlangıç çalışmalarında emeği geçti. 6 Ağustos 1998 günü 87 yaşında öldü, Gemlik'te defnedildi.

                                    Kaynak: http://bgc.org.tr/ansiklopedi/atasoy-muharrem.html