Rifat Minare


Bursa'nın Markaları

Gemlik Atatürk Parkı

 

                 

     Rifat Minare 1889 yılında Yunanistan’ın Laros kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası, Laros eşrafından Adem Ağa’dır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Gemlik’e, aile yakınlarıyla birlikte mübadil olarak gelmiştir. Gemlik’te erkek kardeşleriyle birlikte “Minarezedeler” adı altında bir firma kurarak zeytin ve turşu çeşitleri imaline başlamış olsalar bile, bir süre sonra kardeşlerinin başka işlere iştigalleri sonucu işten ayrılmalarıyla Gemlik Balıkpazarı'ndaki fabrika Rifat Minare’ye kalmıştır. (Bugün aynı yerde Rifat Minare apartmanı ve pasajı var)

                     
    Minare, 1930 yılının temmuz ayında 42 sene sürecek mutlu bir beraberliğe adım atarak Hikmet Tepedelen Hanı ile evlenmiştir. Rifat Minare’nin hayatının her aşamasında büyük güç aldığı Hikmet Hanım’dan 8 çocuğu vardır. Yenilikçi ve girişimci bir karaktere sahip olan Rifat Minare, o sıralar henüz ülkemizde yetişmeyen bir kısım sebze ve meyvelerin tohum ve fidelerini şahsi gayretleriyle yurt dışından temin ederek yurdumuza getirmiş, bunların ekim ve dikimleriye, bu yeni ürünlerin ülkemizde yetişmesini sağlamış ve bu sayede ülke çiftçiliğine büyük katkıda bulunmuştur. Kendi tecrübeleriye 1946 yılında “ilk soyulmuş enginar göbeği konservesini” imal etmiştir. 1947 yılında Türkiye’nin dünyaya açılan ilk gıda markası olmuştur. Bu yıllarda Amerika’nın da Rifat Minare Fabrikası ürünlerinin kalitesini takdir etmesi ve kullanması Türkiye ekonomisinin gurur kaynaklarından olmuştur. Talepleri karşılamada yetersiz kalındığında ise, Rifat Minare Çiftliği’nde 1960 yılında daha büyük kapasitede, daha modern bir fabrika inşa edilerek faaliyetler buradan günümüze kadar sürdürülmüştür. 1958 yılında bir trafik kazası sonucu bir kızını kaybetmiştir. Bu tahribatın etkilerini azaltma maksadıyla uzak mesafeli işlerini görmede dürbünden, yakın mesafeli işlerini görmede de büyüteçten yararlandığı için bu aletleri yanından ayırmadı. Sağlığının müsaadesi nisbetinde Ticaret Odası, Okul Aile Birliği, Okul Yardımlaşma Sandığı gibi kuruluşlarda başkanlık yapmıştır. 22.01.1972 yılında vefat eden Rifat Minare, kurduğu firmasını oğulları; Adem Nevzat Minare ve Ayhan Nurettin Minare’ye bırakmıştır. Şu anda Rifat Minare Konserve Fabrikası, Adem Minare ve iki oğlu (Hakan İlhan Minare ve Hikmet Rifat Minare) tarafından ticari hayatına devam ettirilmektedir.

                    

                                                                          Rifat Minare veb sitesinden alınmıştır

Behçet Atar'dan bir anı: "Rifat Minare çocukluğumuzda Gemlik'in en büyük kuruluşuydu. O zamanlar hepimizin cebinde bir çakı bulunurdu. Ustabaşı Yaşar Ağabey "enginar geldi" dediği zaman mahallenin tüm çocukları günlüğü 25 kuruştan enginar ayıklamaya giderdik                      (Anılarda Yaşarken Gemlik, Reyhan Çorum, Cilt 4, s. 348)

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 25/10/22