Bursa'da Basketbol'un Tarihine
Bir Giriş Denemesi

Bursa'da Spor Kurumları

                                                                                                     İsmail Biçermen

      1980 'li yılların başlarında Bursa'da basketbol kulüpleri arasında bir ekol kulüp vardı. Yetiştirmiş olduğu gerek antrenör kadrosuyla gerekse oyuncularıyla Bursa basketbolunun en önemli kulüplerinden birisi olan Bursa DSİ Nilüferspor'du. Birçok antrenör yetiştirdi. Cem Çağal, Hakan Ağırbaş, Bora Güler, Tevfik İlhan sadece bazıları . Bu antrenörlerin yetişmesinde ve Bursa'da basketbolun başlamasındaki en büyük isim Hayri Koyuncu idi. O yıllarda DSİ'de oynayan oyunculara baktığımızda Erdal Koşan, Erhan Toker gibi önemli isimler sadece bazılarıydı.

                             Cem Çağal

   Demiştim ya DSİ Nilüfer spor o dönemde disiplinli ve programlı çalışmanın meyvelerini uzun yıllar yedi . İnanılmaz bir tesise sahip olan DSİ 1990 yıllara geldiğimizde basketbolda gerileme dönemine girdi ve yok oldu. Aynı DSİ gibi o dönemlerde Bursa basketbolunda hem erkek hem de bayanlarda idol olan bir başka kulüp ise Bursa Belediyespor idi. Cevat Soydaş önderliğinde uzun yıllar 2. ligde mücadele ettiler. Tam o yıllar bıyıklı basketbolcular dönemiydi diyebiliriz. İsmail Gümüş , Ersin Yılmaz, Levent Günenme, Cem Güzel o dönemde Bursa Belediyespor formasını giyen bazı isimler idi. Belediyespor'unda Altyapıda DSİ 'den aşağı kalır yanı yoktu. Bursa'nın yetiştirmiş olduğu önemli guardlardan Mustafa Güçyetmez o dönem Belediyespor'dan Tofaş'a transfer olmuştu. Geçen sezon gelişim kolejinin guardı olan Kenan Tütüncü'de Belediyespor'da yetişen bir başka oyuncudur.
    Bursa basketbolu Tofaş, Oyak Renault, Mako gibi kulüplerde o dönemlerde tanışmasına rağmen bu kulüpler o dönemde DSİ ve Belediyespor'un önüne uzun yıllar geçemedi. Baktığımızda Müessese takımlarında şu an çalışan çoğu antrenör ve idarecide o dönemde ya DSİ ya da Belediyespor'da antrenör ya da sporculuk yapmış isimlerdir.
           
    Dediğim gibi o yıllarda Bursa basketbolu biraz daha devlet kurumlarının etrafında dönüyordu. Böylesine önemli iki tesisin Bursa'da bulunması ve bu tesislerin işlevsel hale getirilmesi en büyük dileğim. Bu tesisler iyi bir organizasyonla tekrar eski günlerine kavuşturulabilir. Bu iki kulüp tekrar eski günlerine dönerse Bursa basketbolu oyuncu yetiştirmede ve altyapılardaki başarılarına yenilerini eklemesi için bir engel bulunmamaktadır. En kısa zamanda Belediyespor ve DSİ Nilüferspor'un yöneticilerin bu konuya eğilmesi en büyük dileğim. Bu iki muhteşem tesisinde terkedilmiş olması Bursa için gerçekten çok üzücü.

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/10/22