Bursa'nın En Büyük Kaçak
            Otoparkını Belediye İşletiyormuş!


Bursa ve Kentleşme


 

 

 

              BUR-BAK mı ‘dur bak’mı?

        

 Bir gazeteci arkadaşımız bir süre önce Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BUR-BAK’la ilgili bir yazı yazdı. Dikkat çektiği şey, anılan şirketin ‘yol kenarlarını usulsüz olarak park yeri gibi işletmek’ olduğu idi.

     Bunun üzerine ilgililer, yememişler, içmemişler soluğu mahkemede almışlar. Davalar açılmış, hukuki süreç başlamış.

    Hukuki süreç yürürken bir de ne görülsün? Meğer gazeteci arkadaş yerden göğe haklıymış. Meğer BUR-BAK, UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı olmaksızın yol kenarlarını park yeri gibi işletiyormuş.

    Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimlerince yerinde yapılan denetimler sonucunda şu ifadeler kayıt altına alınmış önce:

    Basında yer alan hususlarla ilgili olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılan tetkikte ekli listede belirtilen yerlerde BURBAK AŞ tarafından ‘UKOME kararı olmaksızın yol kenarı otopark işletmeciliği’ yapıldığı tespit edilmiştir.

    Ekli listede neler mi var?

    16 sayfa fotoğraf. Anlayacağınız her yer tek teke fotoğraflanarak kayıt altına alınmış yani. Bununla birlikte bahse konu gazete haberi ile cadde ve sokakların isimleri de ekli listede yer almış.

    Bu cadde ve sokaklar ile ilgili yapılan tespitte ise aynen şöyle deniyor: "UKOME Kurulu kararı olmadan yol kenarı işletmeciliği yapılan cadde ve sokaklar:

Zübeyde Hanım Caddesi (Konur hastanesi önü).
Osmangazi Caddesi (Tophane meydanı ve yokuşu).
Maksem Caddesi
Akbıyık Caddesi
Ressam Şefik Bursalı Caddesi
Gökdere Caddesi
Osmangazi ilçesi, İbrahimpaşa Mahallesi, Yenicler Sokak
Çekirge Mahallesi, Doburca Caddesi ve devamındaki Nazlı Cadde

Bahse konu yukarıda isimleri bulunan caddeler için 16.10.2009 tarih ve 2009/346 esas numaralı ve 614 sayılı karar uyarınca 1 yıl süreliğine tahsisine karar verilmiş olup, 1 yıllık sürenin geçmiş olmasına rağmen yeni UKOME kararının alınmadan ücretli otopark sistemine devam edildiği…   Bu caddelerde hiçbir UKOME kararı alınmadan ücretli otopark olarak kullanıldığı…"

    Evet, bunlar resmi yazışmalar. Bu yazışmalardan da anlaşılacağı üzere 2009 yılının Kasım ayında söz konusu yerler, bir yıllığına BUR-BAK’a tahsis edilmiş ve fakat süre dolduktan sonra UKOME Kurulu gündemine alınma ihtiyacı duyulmaksızın ücretli otopark işletmeciliğine devam edilmiş. Bununla kalınsa iyi… Konuyu kamu hukuku çerçevesinde gündeme getiren ve haberleştiren meslektaşımız, sanki iftira atmış gibi mahkemeye verilmiş ve mesele gözlerden kaçırılamaya çalışılmış ne yazık ki.

Marko Paşa'nın Şehir gazetesinde 11 Kasım 2012'de yayımlanan yazısından bir bölümdür.