BURSA'DA FOTOĞRAF SANATI
              Photography in Bursa


Eski Bursa'yı Fotoğraflayanlar

 

Bursa'da Tiyatro

Bursa'da Edebiyat

Bursa'da Senfoni

Bursa'da Plastik Sanatlar

Bursa'da Dans

Bursa'da Resim

   

 

BUFSAD      

     

 

     Sene 1986 .... Nihat Küçük, Güven Aktaş, Denizhan Özer, Vahit Güçyıldız, Emel Uca, Sema Meral ve Abdullah Arslan Bursa'da fotoğraf sanatını tanıtmak ve yaygınlaştırmak için BUFSAD'ı kurarlar ve Nihat Küçük'ün fotoğraf laboratuarında ilk çalışmalar başlar. Ve o gün de bu gün gibi kutudan çıkan umudun da bir "kötülük" olduğuna inananlar vardır. Kurucularımız yılmazlar ve umudun bir kötülük olmadığını, en çok ona ihtiyacımız olduğunu anlatırlar herkese. Fotoğraf bize umut dolu bir yol açacaktır.

        BUFSAD İLE 16 YIL
       Bursa'da 16 senedir kendini fotoğrafla ifade edenler aynı çatı altında toplanıyor. Dünyaya yayılmış kötülüklere karşı duyulan öfkeyi, acıyı, korkuyu, hüzünü ışıkla  yıkayıp dönüştürmek, güzellikleri, sevinçleri, mutlulukları çoğaltıp sonsuzluğa taşımak için deklanşöre basanlar biliyorlar ki fotoğraf bir çıkış yoludur, yaşamın  şiirini yakalamak, karanlığın içinden bir mısra  ışık damıtmaktır, güzellikler düşlemek ve onları hayata geçirmektir.  Belki de , henüz çekilmemiş birer fotoğraftı düşlerimiz. Kimisi hep düş kaldı, kimisi banyo edilmemiş bir filmde saklandı. Kimisi ışığın gücü ile hayat buldu.  Düş olmaktan çıktı.  Bizim aklımızsa hep çekemediğimiz fotoğraflarda kaldı. Ve biz beynimizin içinde hep bir    fotoğraf makinesi taşıdık, sürekli kadrajladık yaşamı, sınırsız özgürlüğü bu sınırlarla yakaladık, istemediğimiz görüntüleri çerçevenin dışında bıraktık ve devam ettik yolumuza. 

       BUFSAD YOLUNA DEVAM EDİYOR...  Fotoğrafın gücüyle...
            Düzenlediği Temel Eğitim Seminerlerinde fotoğrafın tarihçesi, fotoğraf makineleri, objektif ve film tipleri, ışık, renk, aydınlanma ilkeleri, filtreler ve yardımcı araçlar, kompozisyon, çekim teknikleri ve karanlık oda tekniklerini öğreten derneğimiz her ay çeşitli fotoğraf etkinlikleri düzenliyor, pek çok tanınmış fotoğraf sanatçısını kentimizde konuk ediyor, diğer fotoğraf    dernekleri ile iletişim halinde çalışmalarına devam ediyor.  Dernek üyeleri hafta sonları hep birlikte çekim gezilerine çıkıyorlar, her Çarşamba akşamı buluşup üretimlerini paylaşıyorlar. Seminerlere ve etkinliklere Bursa'lıların ilgisi ise oldukça  yoğun. 

             

2004-2005 Sezon açılışı

Adres: Gurabbahane-i Laklakan - Kayhan Mah. Osmangazi / BURSA
www.bufsad.org              bilgi@bufsad.org              

 

Burfot - Bursa Fotoğraf İmece Topluluğu

   BURFOT tamamı gönüllü amatör veya profesyonel fotoğrafçılardan oluşmaktadır. Topluluğa katılım gönüllülük esasına dayanmakta olup tamamen ücretsizdir. Topluluğun amacı fotoğrafı ve fotoğraf sanatını sevdirmek, tanıtmaktır. Bu nedenle okulları fotoğraflarla donatan topluluğumuz, fotoğraf sever, fotoğraf çeken bir genç nesil hedeflemektedir. Tamamen imece usulü yürütülen faaliyetlere her katılımcı kendi imkanları çerçevesinde katılmaktadır. Sizleri de Burfot'a destek olmaya davet ediyoruz.
Yapacağın tek şey her ay kendi çektiğiniz, çerçeveli bir veya daha fazla fotoğrafı Bursa Arap Şükrü Sokağındaki GREN KAFEYE bırakmak...

www.burfot.com       burfot@gmail.com

 

Foveo Fotoğraf Grubu           

    Grup 2004 Ocak ayında fotoğraf tutkusu ve heyecanını taşıyan yedi Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) üyesi fotoğrafseverin bir araya gelmesiyle oluştu. Latincede "cesaretli,  yürekli" anlamına gelen "Foveo" kelimesini grup adı olarak  seçen grup üyeleri, duygu ve düşüncelerini fotoğraf ile anlatmak üzere bir arada  olmanın verdiği sinerji ile ortak projeler üretiyorlar. Grup üyeleri: Turgut Şenerdem, Muharrem Çakmak, Avni Çinçin, Mehmet Özceçelik, Alper Bilsel, Gökhan Çelikliay ve Arif Hikmet Balkan

www.foveo.org

 

Phi Fotoğraf Atölyesi

Barış Mah. Asır Sok. No:5 Gelincik Sitesi C Blok Dükkan 5/A  Nilüfer- Bursa

Tel: 532- 208 80 11                https://www.phiatolye.com/             info@phiatolye.com

 

Uludag Fotoğraf Akademisi Derneği

Gümüşçeken Cad. Nilgün 2 İşhanı Kat 1  No:32 
Osmangazi Bursa     Tel: 532- 426 38 65   ------   532 -778 10 30

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 28/08/23