Bursa'da Sporun Tarihi


Bursa'da Spor Kurumları

 

 

    Bursa’nın spor alanındaki tarihi kimliğinin ortaya konulduğu “Osmanlı’dan Günümüze Bursa’da Spor” kitabı kent belgeliğindeki yerini aldı.
    Büyükşehir Belediyesi ile spor yazarı İsmail Kemal Kemankaş tarafından hazırlanan ve 12 branşın yer aldığı kitap, Bursa’nın her alandaki spor tarihine ışık tutacak. Osmanlı dönemindeki ok atmadan, eskrime, biniciliğe, günümüzün en favori sporlarından futbol, basketbol ve voleybola kadar birçok branşın tarihi gelişimi Osmanlı’dan Günümüze Bursa’da Spor Tarihi kitabında yer alıyor.

 

          

    Kitabın hazırlanmasında Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışan spor yazarı İsmail Kemal Kemankaş ise bu eserin gerek Bursa için gerekse spor camiası için çok önemli olduğunu söyledi. Kitabın hazırlanması sürecinin oldukça zorlu geçtiğini dile getiren Kemakaş, yazılı belge bulmakta sıkıntı çektiklerini birçok branş ve dönemle ilgili bilgilerin sözlü olarak toplanabildiğini kaydetti. 320 sayfadan oluşan kitapta 12 spor branşının Bursa’daki tarihi gelişiminin ele alındığına dikkati çeken Kemankaş, Osmanlı döneminin yanı sıra 1930, 1940 ve 1960’lı yıllarda Bursa’da yapılan eskrim, bisiklet, kayak, dağcılık, atletizm gibi branşlarla günümüz sporları basketbol, voleybolun da tarihsel sürecinin bu kitapta yer aldığın söyledi.

                                                            Kaynak: http://www.merinosakkm.com.tr/?sayfa=haber_detay&id=151