Tolon Makine


Kamil Tolon

Tolon Makine'ye Ait Binanın Yıkılması Üzerine Bir Görüş

Bursa'nın Markaları

 

                 
     Kamil TOLON yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek vadeden bir genciydi. Hukuk fakültesi mezunuydu, bilgi ve kültürüyle yeni tasarımlar yaratma kapasitesine sahipti. Kurup soyadını verdiği şirket olan Tolon Makine, Türkiye'nin tekstil sektöründeki makinelerine imza atmıştır. İlk dokuma tezgâhı, bobin sarma ve çözgü makinesi tasarlanmış ve üretimine geçilmiştir.    

    1948’de Türkiye'nin İlk santrifüjlü su pompası üretti. Ertesi yıl Türkiye'nin ilk biçer-döver tarım makinesininde üretimini gerçekleştirerek Türkiye Buluş Adamları Derneği' nin kurucusu oldu. 

                                    

     1950’de ise Türkiye' nin ilk ev tipi çamaşır makinesi üretilmeye başlandı. O dönemde kurulan satış ve servis ağıyla Tolon çamaşır makinesi uzun yıllar büyük bir başarı sağladı. Bugün, o yıllarda üretilmiş olan çamaşır makinesi Rahmi Koç Müzesinde sergilenmektedir. 1952’de    
    
Türkiye'nin ilk elektrik motorunu tasarladı. 1969’da bu kez Kamil Tolon'un oğlu Dara Tolon İzmir' e gelerek yeni başarılara imza attı. Bundan sonra Tolon, sanayi tipi çamaşır yıkama-sıkma, kurutma ve ütü makineleri üretmeye başladı.

                                                    

                                                          Kaynak: www.tolon.com

Ocak 2017:

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 21/10/22