Bursa'da Turizmin Gelişmesi İçin Öneriler


Bursa'da Turizm

Bursa ve Kentleşme


 

 

     

  1-Hisar içi olarak bilinen bölge Bursa'da özel bir bölgedir. Burada bulunan kamu kurumlarına ait binalar (işaretli) başka yerlere taşınmalıdır. Boşalan binalar kentimizi simgelerini sergileyecek şekilde işlevlendirilmelidir. İpek Böcekçiliği müzesi ve Karagöz Evi gibi.

 

  2- Ulucami ve Kapalıçarşı kentimizin en önemli turistik yerleri. Buraya daha çok turistin girebilmesi için yürüyüş alanları ferah, temiz ve düzgün zeminli olmalı. Mayıs 2015'teki manzarayı gelin görün: sürmekte olan inşaat faaliyetlerinin molozları ortalıkta, kaldırım taşları sokağı doldurmuş, bu yetmemiş, esnaf sokağa masa koyarak yürüyüş alanını iyice daraltmış.

 

Kaldırımlar sadece Ulucami çevresinde mi işgal altında? Hayır, ilk göze çarpan örnek Atatürk Heykeli karşısı:

Oysa ne demişlerdi?

 

3- Temizlik ile iman arasındaki ilişki malumunuz. Mayıs 2015'te Cumhuriyet Caddesi'nde durum: kapağı açık, kokular saçan çöp kutusu:

Ağustos 2014'te Tophane'deki durum da benzerdi:

 

4- Bir turistik kentin önemli bölgelerindeki binalar estetik görünüm arz etmeli. Meydanda duran turistin göz zevki klima üniteleri, jeneratörler ile bozulmamalı. Hele hele boyasız bina hiç olmamalı. Buyrun Bursamıza bakalım:

 

Tophane, Kale Sokak:

 

5- Söylemeye bile gerek yok: yollar düzgün olmalı, turistler hoplamamalı!

Setbaşı 2015

6- Kentin çeşitli yerlerinde heykeller olmalı. Cumhuriyet Cad. girişine bir heykel kondu. Niyeti takdir ve teşvik ediyoruz ancak sonraki örneklerin estetik seviyesi daha yüksek olmalı.

Olumsuz örnekleri arttırmak mümkün. Basit tedbirler ile bunlar ortadan kaldırılabilir. Ancak bunları yaptıktan sonra yöneticilerimizin "Bitinyalılar" ile başlayıp "2200 yıllık kentimiz"le devam eden nutukları atma hakkı olabilir.                           Alper CAN