Ali Aksoy (1948-2009)  

Bursa Basınına Eleştirel Bakış

Şiirden Bursa Haritası

Selanik'ten Bursa'ya

Gemlik Atatürk Parkı

Bursa'nın Kültür İnsanları

Bursa'da Edebiyat

     

              Bursalı yazar ve şair, avukat.

   1948 yılında Orhangazi’nin Yeniköy beldesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Orhangazi ve Gemlik’te tamamladı. Daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak avukatlığa başladı.
    1978 – 1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Gemlik ilçe başkanı oldu. 12 Eylül’den sonra edebiyat çalışmalarına ağırlık veren Ali Aksoy Gemlik Körfez Gazetesi’nde haftalık yazılar yazdı. Bu arada Bursa’daki edebiyat günlerinin de aranan isimlerinden oldu. Bursa Defteri adlı dergide de yazılar yazdı. Aksoy, avukatlık mesleğinden emekli olduktan sonra doğduğu yer olan Yeniköy’de babasından kalma, İznik Gölü kenarındaki zeytinliğine yaptığı evinde yaşamaya başladı. Sakin bir yaşamı tercih ederek köylüleri ile birlikte yaşamaya başlayan Aksoy, edebiyat çalışmalarına buradan devam etti. Yıllar sonra yeniden Gemlik Körfez Gazetesi’nde “Gemlik Yazıları” adlı köşesinde haftalık yazıları yazmaya başlayan Aksoy, son yazısını 15 Ekim 2009 Perşembe günü “Yeniköy Maceram” başlığı ile yazdı. Aksoy, bu yazısında 1989 yılında Yeniköylülerin ısrarı üzerine Anavatan Partisi’nden belediye başkanlığına neden aday olduğunu anlattı. Yirmi yıldır bir kan davası gibi içini yaralayan bu konuyu yazarak öldüğünde Yeniköy’e değil Gemlik’te toprağa verilmesini istedi. Aksoy`un "Yeniköy maceram" adlı son yazısının son paragrafı şöyleydi: “ Vasiyetim şu; ölünce beni Yeniköy’e değil, Gemlik mezarlığına gömünüz. Buradaki akraba ve dostlarıma; yarın burada yaşacak torunlarıma yakın olmak istiyorum.” Ali Aksoy son dönemde Türk şiirinde yaşlılık ve ölüm temalarını işleyen “Yaşlılık ve Ölüm Şiirleri Antolojisi" üzerinde çalışmaktaydı. Özellikle Biçem dergisindeki Bursa Yazıları ile ünlenmiştir. Biçemci yazar gurubundandır. Biçem ve Düşlem dergilerinin kurucularındandır.
   Gemlik Kayhan mahallesinde bir sokağa adı verilmiştir.

                         

Ali Bey ile ilgili anılar:

" Gemlik Belediyesi Kültür Sanat Derneği'nden arkadaşımdı, ailece görüşürdük. Derneğin konser sunumlarını o güzel tok sesi ve mükemmel Türkçesiyle yapardı. 1978'de CHP ilçe yönetiminde birlikte görev aldık. Nezih Dimili istifa edince Ali'yi ilçe başkanı yaptık. Gemlik Körfezi gazetesinde yazı yazmasını istedim, uzun yıllar yazdı.       (Anılarda Yaşarken Gemlik, Reyhan Çorum, Cilt 2, s. 401-404)

     

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 15/11/23