Daniş Ekim ve Tuzla Çiftliği

Bursa'nın İlçeleri

Gemlik Atatürk Parkı

Gemlik Filateli Derneği

 

 

 

    Gemlik'in güneybatısında, Askeri Veteriner Okulu ile BP ve Borusan tesislerinin bulunduğu bölgeye önceleri Tuzla Çiftliği denirdi. Burası Osmanlı Döneminde tuz çıkarılan ve yazları bazen Osmanlı sarayından ziyaretçi ağırlayan bir yerdi.

    II. Abdülhamit Döneminde Tuzla çiftliği Fransız bir kadına aitmiş. Daniş Bey'in dedesi Arnavutluk'tan gelirken yanlarında getirdiği birikimlerle çiftliği bu kadından satın almış. Kurtuluş Savaşı yıllarında çiftlik Kuvayi Milliyecilerin üssü olmuş. Daniş Beyin babası Şükrü Bey çiftlik çalışanları olan Arnavutları silahlandırmış. Bu grup Küçük Kumla'yı 2 defa yakılmaktan kurtarmış.

          

    15 000 dönüm büyüklüğündeki çiftliğin arazisi son derece verimliydi. Daniş Ekim modern yöntemleri uygulayarak 1940'larda burayı örnek çiftlik haline getirdi. 

    Daniş Beyin torunu Hüseyin Ekim: "Şu an askeriyenin bulunduğu arazi çiftliğimize dahilmiş. Bir yüzbaşının uçağı arızalanarak ay çiçek tarlasına iniş yapmış. Çiftlikte kendisini misafir etmişler. Uçak tamir edilip tekrar kalkması sağlanmış. Bu olaydan bir süre sonra, bu yüzbaşı "hava alanına uygun bir bölge buldum" diye öneride bulununca bölge Türk silahlı Kuvvetlerine geçmiş. 1946-47 yıllarında ise o zamanki Hara Taburuna devredilmiştir. Bu alanın 1250 dönümü de şimdi Türk Otomobil fabrikasına (TOGG) verildi.

    Daniş Ekim 1910 Gemlik doğumlu. Çok yakışıklı ve atak bir delikanlıydı. 1929'larda Gemlik'in ileri gelenlerinden Dr. Ziya Kaya'nın dikkatini çeker. Daniş Ekim'e bir pusula yazarak memlekete ve Gemlik'e hizmet etme zamanının geldiğini ve fırkaya kaydını hatırlatır. Böylece Daniş Bey CHP'ye kaydolur. 

       

    1938 yılında Cemil (Çipa) Bey'in kızı İsmet Hanımla evlendi. Gemlik Halkevi Başkanlığından sonra 1946-50 yılları arasında Belediye Başkanlığı yaptı, aralıksız 26 yıl CHP ilçe başkanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında 87 yaşında yaşama gözlerini yumdu..

   Belediye başkanı iken Gemlik'in elektriğe kavuşmasını sağladı, kendisinden dinleyelim: "O tarihte Gemlik'te elektrik yok. Akşamları Sunğipek fabrikasından bir kaç saatliğine elektrik alabilirdik. Gemlik'in problemlerini halledebilmek için, Ankara'da Bakanlık kapılarını aşındırdık. Su ve elektrik konusu için Ulaştırma Bakanı Kasım Gülek, Bayındırlık Bakanı Nihat Erim'le Ankara'da bayağı mücadele verdik. Neticede isteklerimizi kopardık. İşimiz bitince İsmet Paşa'ya bir nezaket ziyaretine gittik. Niçin geldiğimizi sorup, bir arzumuz olup olmadığını sordu. İki bakanlıkta işimiz olduğunu ama ikisinin de halledildiğini anlatınca, bize " Öyle ise bana iş bırakmadınız haydi işinizin başına gidin" dedi.

       

 

  Hüseyin Ekim: "Dedemin İsmet İnönü ve daha sonrasında CHP başkanlığını İnönü'den devralan Ecevit ile çok yakın ilişkileri vardı. İsmet Bey Bursa'ya geldikçe dedeme uğrardı. Tibel Otel'de misafir etmişti. Her Ankara'ya gidişinde İsmet Beyi mutlaka ziyaret ederdi.
Ecevit de toprak reformu politikalarından bahsederken dedemi örnek gösterirdi".

   Vefatından bir yıl önce eşinden kalan yalıyı Öğretmen Evi yapılması için bağışladı. Binayı 1886'da Fransız bir mimar yalı olarak tasarlamıştır. 140,41 metrekare taban alanı ile 3,5 katlı, irili ufaklı 17 odadan ibarettir.

 

 Kaynak: Anılarda Yaşarken Gemlik, Reyhan Çorum, Siyah Beyaz yayınları, 2022, cilt 1, sayfa 41-44