GEMLİK'İN HAFIZASI


Gemlik Atatürk Parkı

Daniş Ekim ve Tuzla Çiftliği

Bursa'nın İlçeleri

 

 

 

 

 

   Gemlik'te ilk yerel gazete Gemlik adıyla 1950'lerde yayın hayatına girdi. 16 Haziran 1973'ten beri yayın yapan Gemlik Körfez gazetesi, Gemlik gazetesiyle birlikte ilçenin hafızası durumunda. Gemlik Körfez gazetesini kuruluşundan beri çıkaran Kadri Gürsel ilçenin özel insanlarından. Meslek geçmişini şöyle özetliyor:

                                   Gemlik Körfez gazetesi ilk sayısı

       "Anadolu Ajansı’nda 13 yıllık habercilik; TRT'de 15 yıla yakın Gemlik temsilciliği; THA’sında kaç yıl hatırlayamadığım temsilcilik; Hürriyet Haber Ajansı’nda 12-13 yıllık temsilcilik; Bursa Hakimiyet'te 1987-1988 yıllarında politika,üniversite ve sendikalar muhabirliği; daha sonra Gemlik temsilciliği; bir ara yeni çıkan Milletindir Hakimiyet Gemlik temsilciliği; Milliyet, Cumhuriyet, Yeni Ortam muhabirliği; Bursa’nın Sesi temsilcisi; daha anımsamadığım temsilcilikler yanında Gemlik Körfez FM radyosunda perşembe günleri söyleşiler, programı sunuculuğu...

Kadri Güler ÇGD Bursa şubesi yarışmasında haber dalında birincilik ödülünü alırken (en solda-1987)

    Kadri Bey gazetenin serüvenini de şöyle özetliyor: "Gemlik Körfez 2002 yılına kadar haftalık olarak yayın yaşamını sürdürdü. 2002 yılı şubat ayından sonra haftada 6 gün, daha sonra 5 gün olarak devam etti. Yayın yaşamı boyunca, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunuculuğu yanında, Cumhuriyetimize ve demokrasimizin gelişmesine basın yoluyla katkı sağlamaya çalıştı. Gemlik Körfez, 12 Eylül diktası tarafından kapatıldı. Yazarımız Yılmaz Akkılıç ve sorumlu yazı işleri müdürü olarak ben Gölcük Sıkıyönetim Mahkemelerinde yargılandık. Dava beraat ile sonuçlandı. 4 ay kapalı kalan gazetemiz yeniden yayın yaşamına başladı.  48 yıllık süreç içinde yayanımıza ikinci kez Covit19 salgını nedeniyle ara vermek zorunda kaldık. Ulusal ve dini bayramlar ile özel günlerde yayın yapabiliyoruz. Gazetemizi, internetten www.gemlikkorfezgazetesi.net adresinden ve Facebook tan yayınlıyoruz. Gazetemizin sorumlu müdürlüğünü yapan, köşe yazıları yazan, 3 Temmuz 1979 günü evine giderken kahpe bir kurşunla yaşamını kaybeden rahmetli Av. Mehmet Cengiz Göral’ı; yazılarıyla bizleri güçlendiren yazarlarımız rahmetli İnan Tamer, Yılmaz Akkılıç ve Av. Ali Aksoy’u da minnet ve saygıyla anıyoruz".

 Kaynak: https://www.yenimarmaragazetesi.com/yazarlar/can-ertan-16/kadri-guler-bir-omur-boyu-gazetecilik-26942