Modaya Yön Veren Petek Apartmanı

Apartmanlar

Bursa'nın Mimarisi

Bursa'nın Yapıları

Bursa ve Kentleşme

 

 

 
                                                              Nilay Örnek 

         Çekirge Caddesi, No 145.   

Petek Apartmanı çok ilginçbir apartman. İki blokdan oluşan bu apartmanın özelliği 80’lerde orada oturan aileler ve çocukları.

Kimler kimler…

 1- Artık bir ayağı Viyana’da olan modacı Atıl Kutoğlu (1. kat) 

2- Dice Kayek markasını yaratan Ece ve Ayşe Ege kardeşler (4. kat) 

3- Mücevher markası Gilan’ın sahibi Muharrem ve Ferhan Geylan Kardeşler (4. kat) – Koleksiyoner Feride İkiz’in ailesi oturmuş daha sonra burada. 

4- Uzun yıllar Beymen erkek koleksiyonunu yöneten Murat Süter. 

5- Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’nin ortaklarından Yiğit Şardan

6- Uludağ gazozlarının sahipleri Levent Kızıl

           

 Bana yazan kişilerden anlıyorum ki, tiyatro yazarı (‘Bir Başkadır’dan hatırlayın) senarist Berkun Oya da bu apartmanda yaşamış (en üst katta).

     ‘BURSA’DA DEĞİL DE PARİS’TE GİBİYDİ’

    Hemen hepsinin estetik duyguların öne çıktığı, zevk gerektiren işlerde tanınmış olmaları enteresan. Zaten bir Mefaret Aktaş haberinde görüyorum, “Sanki Bursa’da değil de Paris’te bir apartmandı” diyor Atıl Kutoğlu.

    Egeler, Bursa’nın en köklü, bilinen ailelerinden. Kutoğlu’nun babası bir tekstil fabrikasının genel müdürüymüş. Çok kişi Ayşe ve Ece Ege kardeşlerin annesi Esin Hanım’ın şıklığından bahsediyor.

     OTOPARKLAR DÜKKAN OLMUŞ

    Bursalı bir arkadaşıma soruyorum, “E zaten bir dönemin kalburüstü tabir edilen aileleri Çekirge’de o sokak üzerindedir, o dönemde iki bloklu bir apartmanda toplanmaları da normal olabilir” diyor. Apartman biraz eskimiş ama kimse geniş balkonunu kapatmamış misal. Satılık ilanlarından 160-170 m2, çoğunlukla 3 odalı olduklarını anlıyorum. Bu iki apartmanın cadde taraflarında dükkanlar var. Sonradan yazılan yorumlarla öğrendim ki, şimdi dükkan olan yerler eskiden otoparkıymış apartmanın. Apartman ismi ‘Petekler’ adlı taahhüt firmasının isminden geliyor.

       Bu apartman yazısının yorumlarla şenlendiğini özellikle belirtmem gerek. Bir kısmını aşağıya ekliyorum: 

hakan_koksal: O apartmanın hemen arkasındaki Petek Sitesi’nde de ben oturdum. İsmi geçenleri de ya tanıyorum ya arkadaşlarım. Petekler önemli taahhüt firmalarından biridir dönemin Bursasının. Hüsamettin Örüç-Fikret Alakoç ve Gönen Çakmakçı’nın kurduğu bir firmadır. Mimari projeleri Gönen Çakmakçı çizerdi. Bunlar da öyle olsa gerek. 

ssumercan: Petek Apartmanının şimdiki sakinlerinden birinden sevgiler.. 🤗 Yine bu apartman ve sanatla ilgili isimlere birini eklemek isterim. Şu an oturduğumuz dairenin eski sahiplerinin torunu da caz bateristi Ferit Odman.

 gulizalkaya: Eşimin halası, ilk yapılışından beri bu apartmanın 1. katinda oturuyor. Kendisi aynı zamanda çay-simit satan dükkaninin sahibi. Eskiden otopark olarak kullanılıyormuş, sonra dükkana dönüştürülmüş. Hem apartmanın içi, hem de daire son derece ferah ve geniş. Özellikle salon çok güzel. Sadece çok merdivenli giriş biraz zorlayıcı.  

ecearar: Bu kişilerin çoğu aynı zamanda Kumyaka Mudanya’daki Petek Sitesi’nde yazlık sahibi. Biz de hem yazlık hem de kışlıkta Petekliyiz.

 artloverfromistanbull: Listenize daha genç jenerasyondan tiyatro yazarı, tiyatro ve sinema yönetmeni Berkun Oya’yı eklemek isterim. Uzun yıllar en üst sağ dairede oturdular. Çocukken sürekli hikayeler uydururdu, bu alanda bir kariyer yapabileceği tabi çocuk aklımıza hiç gelmedi. Berkun’ların alt katlarında da kiracımız olan Gilan’ların çıkmasını müteakip Ece Ege, Ayşe Ege’lerin karşı dairede 12 yıldan uzun oturduk. Rahmetli dedem almış topraktan, hiç oturamamış. 6 yaşındaydım ilk taşındığımızda, her detayı hatırlıyorum. Dice Kayek’ler tabi o zaman da efsaneydi, arada bir İstanbul’dan Paris’ten ailelerini ziyarete gelirlerdi biz de apartmanın çocukları olarak hayran hayran bakardık. Arada bir olur ya ev anahtarlarını unuturlarsa kısa uğrarlardı bize. O yıllarda evlerin pek çoğunda aynı model renkli Sony TV vardı (uzaktan kumandasız). Dice Kayek’lerin evlerinde kanal ayarı bozuldu mu rahmetli anneleri Esin Teyze kardeşimle beni ayarlamak için çağırırdı. Çok şık giyinen zarif bir kadındı Esin Teyze, vaktiyle Bursa’da (70’ler olsa gerek) üstü açık Mercedes kullanan tek kadın sürücü olarak efsaneydi. Babaları rahmetli Orhan Amca da her zaman çok şıktı. Çoğunlukla fötr şapka takar, şık paltolar giyerdi. Bir keresinde av kıyafetleri içinde elinde tüfekler apartmanda burun buruna geldik tanıyamayıp çok korkup kaçmıştım.

     Bir okurunuz birinci kattaki akrabasından bahsetmiş. Sabahat Teyze çok güzel kurabiyeler yapardı, ismi anneanne kurabiyesi idi. Bahçeye seslenir, muhakkak ikram ederdi.Yaşlı bir babası vardı yaz kış ceket giyerdi diye hatırlıyorum. Üşümüyor mu acaba diye merak ederdik. İlkokul 5. sınıftaydım, 90’ların başı. Bir akşam İdil Biret konseri vardı, bitiminde eve zor döndük aşırı yağmurluydu. Uykuda anormal bir gürültüyle uyandık, babam hemen çıkıyoruz evden dedi. Pijamaların altına kırmızı çizmelerimi giymiştim.Karşı kaldırımda annem benimle kardeşimin elini tutmuş, babamı bekledik. Meğer yanımızdaki inşaat çukurunu çevreleyen zayıf istinat duvarları aşırı yağmurda çöküyor, bizim istinat duvarlarını da kaydırıyor.Yıkılma tehlikesi olabilir dendi, 2-3 ay eve giremedik. İstinat duvarları yapıldı, binada hasar hiç yoktu, sağlamdı tekrar taşındık.  

           https://www.herumutortakarar.com/petek-apartmani 'den kısaltarak alınmıştır.

     
 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 16/10/23