APARTMANLAR


Setbaşı'nda Bir Apartman

Heykel'de Bir Apartman

Çekirge'de Bir Apartman

 

 Bursa'nın Yapıları

 

   

     

     1950'lerde Atatürk Caddesi’nde, Atatürk anıtının karşısında Canip Derman’ın (namı diğer Hacı Canip) Derman Apartmanı vardı. Bu binanın zemin katında kırklı yıllarda Sümerbank vardı. Setbaşı’nda bir iki doktorun apartmanı, Çırapazarı’nın karşı tarafında Müren-Biçen ortaklığıyla yapılan binayı da sayarsanız apartman sayısı iki elin parmakları kadardı. (Niyazi Menteş, Gönül Kahvesi, s. 53; Niyazi Menteş, Bursa Hikayeleri, s. 98)

                                   

                1970'lerden sonra Çekirge Caddesi'nde yapılan apartmanlardan bir örnek 

 

     1948-50 arası Kafkas Pastanesi’nin üstündeki apartmanın adı Saliha Apartmanı idi, Hacı Tabaklar’a aitti. Binanın 3. katı DP il merkeziydi. DP il merkezi 1950'den sonra Tayyare Sineması 2. katına taşındı (Niyazı Menteş, Bursa Hikayeleri, s. 119-120).

 

      İnşaat mühendisi Mehmet Beysel’in ilk işlerinden biri de Altıparmak’ta diş hekimi Maksut Yalçınkaya için yaptığı apartmandır (2014'e kadar İş Bankası şubesinin bulunduğu bina). Ayrıca 1960 ihtilali sonrasında Altıparmak Caddesi’nde muayenehanesi olan Dr. Hasan Bozkurt için bir apartman da yapmıştı. (Mehmet Beysel, Bir Mühendisin Anıları, s. 128).

                                  

 

    

 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 25/10/23