Altıparmak Meydanı ???

Bursa ve Kentleşme

Geçmişten Günümüze Altıparmak Caddesi

Bir Binanın Bin Bir Yüzü

 

 

 

 
    14 Şubat 2012 tarihinde basında “Bursa’yı daha sağlıklı bir kent haline getirmek amacıyla” Altıparmak’a bir meydan yapılacağı haberleri yansımıştı. Basında yer bulan haberlere göre Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak’a yapılacak “şelaleli meydan” için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile işbirliği yapmıştı. İnşaatı BTSO üstlenmiş ve karşılığında da meydan 25 yıllığına BTSO’ya tahsis edilmişti. Büyükşehir Belediyesi, BTSO ile imzalanan protokolün ardından, İl Özel İdaresi’nden sözkonusu yerde bulunan SGK binasını alıp yıkımını tamamlamış ve meydanın zemin kaplamalarını yaptıktan sonra projenin ikinci etabına BTSO’yu dahil etmişti. BTSO ise bölgeye 1609 metrekarelik kapalı alan üzerine üç katlı bir ek hizmet binası ile şelale yapacaktı.

       

   BTSO’nun işin içine dahil olması, meydana bir ek hizmet binası yapacak olması ve meydanın 25 yıllığına BTSO’ya kiralanması gibi durumlar kamuoyunda kafaları karıştıran birçok sorunun gündeme gelmesine sebep oldu.
   Sorulan sorulardan birisi şu: Meydana sadece bir şelale inşaatı yapılması için mi BTSO ile protokol imzalandı ve meydan 25 yıllığına sözkonusu kuruluşa tahsis edildi? Elbet sorular bununla sınırlı kalmıyor.
  İşte kamuoyunu meşgul eden sorulardan bazısı:
İki aşama olarak şekillendirilen projenin ikinci etabına neden BTSO dahil edildi; Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkan ve bütçesi projenin yapımı için yeterli değil miydi?
   BTSO oraya bir ek hizmet binası yapabilsin diye mi projede yer aldı? Meydan anlaşma gereği BTSO’ya 25 yıllığına tahsis edildi. 25 yılın sonunda BTSO’nun anlaşması bir 25 yıl daha yenilenecek mi; yenilenecekse bu, hangi şartlar altında yapılacak?
   BTSO’nun sözkonusu alan için bir yerlere para ödediği iddiaları doğru mu? Doğru ise nereye ve ne kadar para ödendi?
   Yeni stadyumun tamamlanması ve eski stadyumun yıkılmasıyla oluşacak 100 bin metrekarelik boş alanın da meydan projesine dahil edileceği biliniyor. BTSO bu dahil edilecek alana da her hangi bir inşaat veya ek hizmet binası yapacak mı? Eğer yapmayacaksa eklenecek olan alan nasıl değerlendirilecek?

  MEYDAN AMAÇSIZ ZAVALLI BİR KONUMDA
  Geçtiğimiz hafta Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya da Altıparmak Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Yaptığı açıklama meydan hususundaki kaygıları ve olumsuzlukları özetler nitelikteydi. Kaya açıklamasında şunları kaydetti:
  “Bursamıza ihtiyacı olan bir meydan kazandırma fikri ile yola çıkılmasına rağmen, alan artık meydan olmaktan çıkmıştır. Meydan bir kent boşluğudur ve onu çevreleyen yapıları, mahalleleri, yolları, yeşil alanları, orada hareket edecek insanların ve araçların davranışlarını hesaba katarak tasarlanmalıdır. Bu bağlamda yıkılan eski SSK binasının yerine Büyükşehir Belediyesi’nin layık gördüğü ve inşaatı devam eden yapı bu duyarlıktan uzak, ne amaca hizmet ettiği belli olmayan zavallı bir konumdadır.”

  SEÇİME ENDEKSLİ ACELECİ DAVRANILDI
  Kaya, yöneticilerin planlama sürecinin önemini göz ardı ettiğini ve seçime endeksli, aceleci ve yanlış kararlar alındığını ifade etti. Daha önce alanda başka mimari yapıların olduğuna da dikkat çeken Kaya “Alanda 1940’lara kadar var olan Yağcı Ağa Konağı neden değerlendirilmemiştir? Yeterince verim alınamayan Vakıflar’a ait Bahri Baba Katlı Otoparkı yıkılarak bu alan Altıparmakla bütünleşen bir meydana dönüştürülebilirdi. ”şeklinde konuştu.

   BTSO HİZMET BİNASI İNŞAATI SEBEBİYLE GERİYE MEYDAN KALMADI
  Meydan alanının içine inşaa edilen BTSO Ek Hizmet Binası sebebiyle geriye meydan kalmadığını vurgulayan Kaya, “Meydan yapılacak düşüncesiyle çıkılan yolda yaklaşık 1600 metrekarelik bir yapı eklentisiyle meydanın kalmadığını ifade edebiliriz.”ifadelerini kullandı.  

                 Kaynak: http://sehirmedya.com/manset-haberler/meydana-yazik-oldu/ 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
                          2012

                               Mart 2020 - Yapılan düzenlemeler sökülüyor

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 12/10/22