ANT GAZETESİ

Ant Gazetesinin İlk Sahibi Tevfik Aycan

1945'ten Sonra Ant Gazetesi Müdürü

Bursa'da Sosyal Hayat

 

 

 

Derviş Sami Taşman'ın Yeğeni Reha Taşman Anlatıyor..söyleşen Reyhan Çorum

      Babam, ağabeyi Derviş ile 1940'da Bursa'ya yerleşip Ant gazetesini çıkarmaya başladı. Kendisi gazeteciliğe başlamalarını şöyle anlatırdı: Ankara Teknik Öğretmen Okulu'nda öğrenciyim. 1950 seçiminden sonra Ant gazetesi ağabeyim Derviş'e geçti. Bursa'ya geldiğimde gazetenin durumu parlak değildi. Tirajı 6500den 2500e kadar gerilemişti. İktidar değişince sübvansiyon desteği kalmamıştı tabi. Bursa malum, o yıllarda Demokrat Parti'nin kalesi. Ağabeyim umutsuzluğa kapılmıştı. Bu yüzden ilk başta karışmamı istemedi. "Teknik adamsın, git başka iş yap" dedi. "Ağabey gazete bir tarafa, ortada matbaa var, makine var. Makine varsa ben burada çalışırım" dedim ve böylece başladım". 

   Gazete adını 1955'te Yeni Ant olarak değiştirse de DP iktidarının baskısından kaçamaz ve tahkikat komisyonu Yeni Ant gazetesini kapatır. Derviş Taşman ve Fethi Taşman 1 yıl 1 ay hapis cezası aldılar. 1960 ihtilalinden sonra yeniden açıldı. Kurucu meclisin bir kanadı olan Temsilciler Meclisi'ne Derviş Taşman Anadolu basını temsilcisi seçildi. 

   Babamdan yine şunları dinlemiştim. 1954 yılı, işler iyi gitmiyor. Hakimiyet gazetesi rakibimizdi. İlk promosyon dağıtan ve bunu icat eden gazete biz olduk. 30 kupona gazetenin yanında dolma kalem vermiştik. Uçaktan reklam amaçlı el ilanı attırırdık. Kendi uçağını yapan, özel hava yolu taşımacılığı yapan Vecihi Hürkuş'a ait bir uçakla promosyon ilani dağıtmak istenmiş. Mektep tayyaresi denilen 2 kişilik uçaklardan. 9 Mayıs 1954. Babam, "parasını verdim, arka koltuk boş, bari ben oturayım" diyor, pilotla birlikte biniyor uçağa.Başlıyorlar el ilanlarını atmaya. Stadyum üzerindelermiş, maç çıkışı, kalabalık bir insan topluluğu var. Pilot Deli Fevzi gerçekten de çılgın bir adammış. "Bak ne yapacağım şimdi" diyerek Merunos tarafından stadın içine doğru pike yapıyor. Tüm futbolcular yere yatıyorlar. Karşıda o zamanlar SSK var. Oraya çarpmamak için uçağı sola doğru yatırıyor. O esnada uçak kavak ağaçlarına ve elektrik tellerine takılarak şimdiki Arap Parkı'na çakılıyor, parçalanıyor. Binlerce insanın gözü önünde olan kazada bir mucize oluyor: bir kolu kırılıp kasığı zedelenen pilot Deli Fevzi 15 gün hastanede yattıktan sonra iyileşiyor. Bulgar muhaciri imiş, memleketine kaçmış sonra. Babam Recai de küçük sıyrıklarla kurtulmuş. Yıllar boyu konuşulmuş bu kaza.  (Anılarda Yaşarken Gemlik, Cilt 5, s. 321-22)

      --------------------------------------------------------------------------------------------------

       27.1.1948'DE  BURSA  ANT  GAZETESİ  NELER  YAZMIŞ?

                                      Erdem Saker'in Ekohaber gazetesinde 25.7.2006'da yayımlanmış yazısıdır. 

      Babamın kitaplarını karıştırırken elime 27 Ocak 1948 tarihli Ant gazetesi geçti. B.M. Meclisi Başkanı General Kazım Karabekir'in ölüm haberinin duyurulduğu nüsha olduğu için babam saklamış herhalde. Gazetenin şeklini, içeriğini yorumsuz olarak özetleyeceğim sizlere, yorumu, bugünle mukayeseyi size bırakıyorum.
    Gazete 4 sayfa, ikinci hamur veya üçüncü hamur kağıda siyah-beyaz basılı, Ant isminin altında “Kemalizm Yolumuz, Altıok Andımız” ibaresi var, fiyatı 5 kuruş, yazı işleri telefonu 2349, altında “Adres değiştirmek ücrete tabidir” yazılı.
    “İlan ücretlerimiz” başlığı altında, “1 Kasım tarihinden itibaren resmi ilanların bedeli tek sütunda tek satır 50 kuruş olarak alınmaktadır. Hususi ilanlar ise ayrı tarifeye tabidir” şeklindeki bildirim birinci sayfanın sağ üst köşesinde yer almış.
    Gazetenin sahibi ve başmuharriri, Bursa milletvekili Abdürrahman Konuk, yazı işlerini fiilen idare eden neşriyat müdürü Faruk Taşkıran, basıldığı yer Ant Matbaası.
    Birinci sayfada, siyah çerçeve içinde, “B. M. Meclisi Başkanı General Kazım Karabekir dün sabah kalb sektesinden vefat etti” haberi manşetten veriliyor, yanında “Rusya'da isyan” başlığı altında dünyadan bir haber yer alıyor, “Çin haberlerine göre, Ukrayna'da başgösteren büyük bir isyan bütün dehşetiyle devam ediyor. Bir milyon 500 bin kişi isyan halinde, döğüşüyor.”
    “Halk Bankası Sermayesi Arttırılıyor” başlığı altında “ Bu takdirde esnafa daha geniş kredi açılacak. Halk Bankası kanununda değişiklik yapılmak üzere bir tasarı hazırlanmış, Ticaret Bakanlığı tarafından meclise sunulmuştur. Yapılacak değişiklikler arasında banka sermayesinin 10 milyon lira arttırılması derpiş olunmuştur”. Gene Ankara'dan telefon ile alınan bir ekonomi haberi sunuluyor. “Piyasada veresiye alışverişler başladı” başlığı altında da, “Kamyon ve lastikler yedi seneden beri ilk defa veresiye satılıyor” müjdesi veriliyor.
    “Altın fiyatları” başlığı altında “Külçe fiyatları tutunamıyor. Altın piyasası dün büsbütün yeni bir safhaya girmiştir. Anadolu'da mevcut para darlığı ve mevsimin ilerlemesi dolayısıyla bilhassa Konya, Balıkesir, Afyon'dan ziynet eşyaları ve İzmir'den halkalı Reşat, Hamit ve Aziz altınları dün piyasaya mebzulen arzedilmekte idi. Geçen seneler bu mevsimde mezkur vilayetler mal çekerken bu sene ise mal göndermektedir” denerek o günün bir ekonomik sıkıntısı dile getirilyor.
    “Al kaşağıyı, gir ahıra” başlıklı siyasi haberde “Demokrat Partinin Doğru gazetesi, Demokrat Parti saflarında çalışan koministler hakkındaki neşriyatımızdan, bizim tasavvurumuzun fevkinde alınmış görünüyor. Son sayısını baştan aşağıya bize hasretmiş. Eksik olmasın, memnun olduk. Son günlerde kaat sıkıntısından az basıyorduk. Memleketin selameti bakımından elzem gördüğümüz bu neşriyatı, bu muhterem refikimiz sütunlarına aynen geçirerek davamıza farkında olmadan hizmet etmiştir. Yarası olan gocunur meseli meşhurdur. Diyecek laf yok. Al kaşağıyı gir ahıra efendim” denilerek yerel siyasetten bir çatışmayı aktarıyor.
    “Belediye Başkanımız geldi” başlıklı kent haberinde “Bir müddetten beri Ankara'da bulunan belediye başkanımız Fahri Batıca dün Ankara'dan şehrimize dönmüş bulunmaktadır” duyurusu yapılıyor Bursalılara.
    Musa Ataş, “General Kazım Karabekir'in Kurtuluş Savaşındaki rolü” başlıklı makalesinde Karabekir'in yaptıklarını örnekleriyle sunuyor okuyucularına.
    Derviş Sami Taşman ikinci sayfadaki, “Yine, Meseleye Dair” başlıklı makalesinde bir başka yerel siyaset çatışmasındaki görüşlerini açıklıyor. “Öner, meselesinden sonra siyasi edebiyatımız yeni bir vecize (!) daha kazandı. D. P. bir şahıs partisi değil, bir dava partisidir. Hoş fakat oldukça muğlak bir söz. Kenan Öner'in istifa sebebi hala meçhuldur, yani Öner'in hangi dava (!) uğruna feda edildiği mechuldur.”
    Bir spor haberi “Yeşil Spor'un kongresi” başlığı altında “Yeşil Gençlik Spor Kulübü senelik kongresi dün gece saat 20.30'da Yeşil Cami yanındaki binasında yapılmıştır. Şehrin en kalabalık ve zengin semtlerinden biri olan Yeşil mıntıkasında kurulmuş olan ve büyük gelişmeye namzet olan kulübün kongresinde bütün üyeler bulunmuştur.”
    İkinci sayfada şehir haberleri bölümünde, “Metresiyle bir olup karısını dövmüş”, “Genelevlere taarruz etmek”, “Çocuk yüzünden kavga”, “Hakaret”, “Asker ailelerine yardım”, “Aleyhine şahadet edecek diye hakaret etmiş”, “Karısını ve oğlunu yaralamış”, “Gemlik'te tek tip ekmek”, “Kazaen patlayan tabanca”, “Bıçak taşımak”, “Garip bir kasid”, “Memura hakaret etmiş” başlıkları altında Bursa'da meydana gelen olaylar aktarılıyor.
   
“Daniş Ekim, Gemlik belediye başkanı oldu” haberinde ise, vefat eden belediye başkanı Nurettin Kumla'nın yerine, önce valilik emri ile vekaleten atanan Daniş Ekim'in bu defa belediye meclisinde yapılan oylama ile mevcut oniki üyenin ittifak oylarıyla başkan seçildiği bildiriliyor.
    Üçüncü sayfada “Bursa Milli Eğitim Müdürlüğünden” başlığı altında “Birinci Erkek Sanat Enstitüsünün 1948 Akçalı yılı ihtiyacı olan, 13 kalem yiyecek ve yakacak maddelerinin açık eksiltme ile alımı” için bir resmi ilan yer alıyor.
    Gazetenin son sayfası tamamen ilanlara ayrılmış, bu sayfada yer alan resmi ve özel ilanlar arasında, sayfanın yarısını kaplayan iki büyük ilan dikkati çekiyor.
    “Rektifiye Makinesi- taksi, otobüs, kamyon sahiplerine, ucuz fiyatla silindir rektifiye eder”
    “Halis Kahve ve Çay, Cumhuriyet Alanı karşısında tütün bayiinde her saatte taze ve katkısız olarak satılır.”
Gerçekten hayale değer, değil mi?

     

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 11/10/22