Çeşme Kültürümüz

Çeşmede Sıra Kimin?

Bursa ve Kentleşme


 

 
       Büyükşehir Belediyesi şu aralar (2015) yeni çeşme yapımına hız vermiş durumda. Suyu bol bir şehirde bunda garipsenecek bir durum yok. Ancak iş çeşmeyi yapmakla bitmiyor, henüz 2 yılı bulmadan pek çok çeşme işlev  dışı kalıyor. Bunlardan biri Galle Han'ın köşesindeki çeşme. Aşağıda fotoğrafı görülen çeşme işlev dışı değil ama hali kötü. Ünlü Cadde'deki bu çeşmenin üzerine fosforlu işaretler yapıştırılmış, çinilerinden bir kısmı kırılmış, çeşme kısmı da yaprak dolu ve oldukça kirli.

 

 

Kent Meydanı'ndaki çeşme de oldukça kirli. Yapımı devam eden çeşmelerde ise estetik düzey oldukça düşük. Gerçi akıbeti yukarıdaki gibi olacaksa, estetiği yüksek olmasa da olur.

 

 

 

Bir iki musluklu basit çeşmelere bile göz kulak olamazken, kirletilmesine ve tahrip edilmesine engel olamazken Altıparmak Meydanı'na yapılacak şelaleyi düşünmek bile istemiyorum. Yazın çocuklar serinlemek için girecek; su içindeki ampullerden bir süre sonra elektrik kaçağı oluşacak; içine izmarit ya da kağıt mendiller atılacak; lodosta etraftan toz toprak dolacak ve giderleri tıkanacak; suyun rengi değişecek v.b.