TARİHİ MİRAS ÇALIŞMALARINA
                      ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM

Bursa ve Kentleşme

Restorasyonlar Hakkında Metin Sözen'in Görüşü

Restorasyonlar Hakkında Görüşler

 
                                                                                                                  13.12.2010

      Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri inşaat yüksek mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bilal Bağbancı ve yüksek mimar Yrd. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı, Bursa’daki tarihi yapıların bilinçsiz restorasyon çalışmaları nedeniyle eski görünümünden uzaklaştığına dikkat çektiler.
    İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ’Osmanlı Anıtsal Mimari Yapım Teknikleri’ seminerinde konuşan Uludağ Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yar. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı, bilinçsiz restorasyon çalışmalarının tarihi yapılara zarar verdiğini belirtti. Bursa’daki tarihi yapılar ve özellikleri hakkında katılımcılara bilgiler veren Özlem Bağbancı, tarihi yapıların yeniden eski görüntüsüne kavuşturulması için gerçekleştirilen çalışmaların eserleri doğal görüntülerinden uzaklaştırdığını vurguladı. Bağbancı, "Çalışmalar belki iyi niyetle ve tarihi yapıları korumak adına yapılıyor. Ancak bilinçsiz ve bilimsel destek alınmadan yapılan bazı çalışmalar, maalesef yüzyıllık tarihi eserlerin, kendine özgü tarz ve yapım özelliklerinden uzaklaştırılmasına neden oluyor. Tarihi yapıları korumak ve yaşatmak amacıyla yapılan bu çalışmalar eserlere daha çok zarar veriyor" dedi.

         
         


BAĞBANCI, "TELAFİSİ MÜMKÜN OLMUYOR"

    Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen seminerde tarihi yapılan yapım teknikleri hakkında bilgiler veren Bilal Bağbancı, tarihi yapılarda uygulanan ve mühendislik zekası ile geliştirilen tekniklerin, günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarında kaybolduğunu ve eserlerin sadece dış görüntüsünün yenilendiğini ifade etti. Mesleki ve bilimsel yardımlar almadan yapılan restorasyon çalışmalarının eserlere telafisi mümkün olmayan kayıplar verdiğini kaydeden Bağbancı, restorasyon çalışması yapmak isteyen kurumların, mutlaka bu konuda uzman mühendisler ile işbirliğine gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

"TARİHİ YAPILAR ÖZEL KORUNMAYA ALINMALI"

  Bilal Bağbancı tarihi yapıların normal konut statüsünden çıkartılarak özel bir korunmaya alınması gerektiğini de belirtti. Bursa’nın dört bir tarafında tarihi eserlere  rastlandığını kaydeden Bilal Bağbancı, eserlerin yapılacak özel çalışmalar ile korunmasını gerektiğine işaret etti. Bağbancı, restorasyon çalışmalarda  mutlaka akademik desteğin alınması gerektiğini vurguladı.
        Kaynak: http://www.haberler.com/yrd-doc-bagbanci-bilincsiz-restorasyonlar-2412982-haberi/
 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 22/10/22