Bursa Anadolu Lisesi (1970)


Bursa'nın Köklü Okulları

Maarif Koleji'nin Zor Yılları

Bursa Kız Lisesi

Bursa Erkek Lisesi

 

                                                                                                                                                                                                        

    GİRİŞ

    Türkiye’nin ilk sınavla öğrenci alan, ilk senesi hazırlık olmak üzere yedi yıl İngilizce eğitim veren Maarif Kolejleri 1955 yılında Ankara, İzmir (Bornova), İstanbul (Kadıköy), Diyarbakır, Samsun ve Konya’da açıldı. Maarif Kolejleri dönemin modern sayılabilecek eğitim kurumlarının başta gelenlerindendi. İngilizce eğitim vermesinin yanı sıra matematik, geometri, fizik vb. gibi farklı alanlarda da kaliteli öğrenim olanağı sağlayarak ve sanatsal ve kültürel faaliyetler olanağı sağlayarak dönemin kendini yetiştirmiş, yabancı dil anlayıp konuşabilen, alanına hâkim insan ihtiyacını karşılayan sayılı eğitim kurumlarındandı. 1955’te açılan kolejlere ek 1970’te Bursa Maarif Koleji açıldı ancak okulun binası olmaması sebebiyle kız öğrenciler Bursa Kız Lisesinde, erkek öğrenciler Bursa Erkek Lisesinde öğrenime başladı. Günümüzde Bursa Anadolu Lisesi halen Acemler’deki ilk binasında eğitim öğretim hayatına devam etmektedir ve Bursa’nın en gözde okullarından biridir.

                                 

    Bursa Anadolu Lisesi'nin Tarihi

    1966-1972 dönemi Bursa Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Seyhan’ın, Bursa nüfusunun Maarif Koleji bulunan diğer birkaç ilden daha yüksek olduğu gerekçesiyle Bursa’ya da Maarif Koleji açılması talebi onaylandı. 1970’te Maarif Koleji olarak kurulan Bursa Anadolu Lisesi ilk beş yılında okul binalarının olmayışı sebebiyle kız öğrencilerine Bursa Kız Lisesi binasında, erkek öğrencilerine Bursa Erkek Lisesi binasında eğitim verdi. Bir an önce karma eğitime geçilebilmesi ve istenilen modern eğitim anlayışında ilerleyebilmesi için velilerin de katkılarıyla okul arazisi, binası ve ekipmanları için hummalı bir çalışma başlatıldı. Bu veliler arasında 1971 yılında ilkokuldan mezun olarak Bursa Anadolu Lisesi öğrencisi olmaya hak kazanan Hasan Volkan Örüç’ün babası Hüsamettin Örüç de vardı. 14 Ağustos 1974 yılında Bursa Maarif Koleji lehine sonuçlanan ihalenin ardından 10 Aralık 1974’te binanın temelleri atıldı. Aynı yıl Hüsamettin Örüç önderliğinde Bursa Maarif Koleji Koruma Derneği resmi olarak kuruldu. Ardından 1975 yılında öğrenciler geçici olarak Mithat Paşa İlköğretim Okulu’na taşındı ve ilk kez karma eğitime başlandı. Aynı sene Maarif Kolejlerinin adı Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Bunun bir yıl ardından, okul Acemler’ deki kendi binasına taşındı. Okul kendi binasına taşındığında gerekli demirbaşlar Mezunlar Derneği’nin yardımlarıyla tamamlandı, ancak pansiyon için hala eksikler vardı. Bu ihtiyaçlarını da sponsorlar ve bağışlar sayesinde tamamladılar. Okulun halen İngilizce eğitim konusunda yeterliliğinin olmadığını düşünen Hüsamettin Oruç, British Council ile yazışmasının ardından Bursa Anadolu Lisesi öğretmenlerine üç günlük eğitim vermek üzere bir ekip yollandı. 1977 yılında okul ilk mezunlarını verdi. Bursa Anadolu Lisesi açıldığı dönemden 1998-1999 eğitim öğretim yılına kadar bir yıl hazırlık, üç yıl ortaokul ve üç yıl lise olmak üzere yedi sene eğitim vermekteydi. 2005-2006 ders yılına kadar bir yıl hazırlık ve üç yıl lise eğitimi olmak üzere dört yıla indirilen lise eğitimi bu dönemde yapılan düzenlemeyle birlikte hazırlık sınıfının kaldırılmasıyla dört yıl lise eğitimi veren bir kuruma dönüştürüldü. Bu süreç içerisinde birçok sportif, sanatsal ve akademik başarıya imza atan Bursa Anadolu Lisesi, 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’nin En Kaliteli Okulu Ödülü’nün yanı sıra Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından geliştirilen Mükemmellik Aşamaları Programı dahilinde Mükemmellikte Yetkinlik Beş Yıldız Belgesi alarak Türkiye’de bu belgeyi almaya hak kazanan ilk eğitim kurumu olmuştur. Okul 1977’de 806 öğrenci ile eğitim-öğretime devam ederken yıllar içinde 900-950 arası sayıda öğrenci kontenjanına sahip olmuştur. 2018 yılı itibari ile de bünyesinde 965 öğrenci bulundurmaktadır.

 Bursa Anadolu Lisesi’nde Öğrenciler Arası İlişkiler

   Aytül (Seyhan) Dursunoğlu, okulun ilk mezunlarının okuduğu 1970-1977 döneminde sağcı-solcu, devrimci-faşist ayrımı olmaksızın herkesin kaynaştığından ve köklü arkadaşlıklar edinildiğinden de bahsetmiştir. Kızlar diğer kızların evine ders çalışmaya gider hatta yatıya kalırdı, arkadaşlarımızın ailelerini kendi ailelerimiz gibi görürdük demiştir. 1987 mezunu Adil Aydıner yatılı okuduğu yıllarda yatakhanelerde bir abilik sistemi olduğundan bahsetmiştir. Üst dönemler alt dönem öğrencilerinden büyük saygı görürlerdi. Alt dönemlerse yardıma ihtiyaç olduğunda abilerinden yardım isterlerdi. Adil Bey, bazı geceler yemekhaneye gider atıştıracak bir şeyler alırdık, kimse sadece kendini düşünmezdi, ortadaki her şey herkesindi ifadeleriyle yatılı okuduğu dönemde öğrenciler arasındaki paylaşımcılık anlayışının önemini vurgulamıştır.

     Okulun tarihi 2015'de kitap haline getirilmişti.

 Okul Kuralları ve Uygulanışı

    Okulun Maarif Koleji yıllarında özellikle kıyafet kuralları oldukça katıydı. Kızların saçları uzun ise mutlaka örgü şeklinde toplanmalıydı. Kısa saçlı kızlar ve erkekler içinse saç uzunluğunun kulak hizasını geçmemesi gerekirdi. Okul üniforması erkekler için gri pantolon, lacivert ceket; kızlar için ise gri 4 parça verev etek, gri yelek ve lacivert ceket idi. Kız öğrencilerin etek boyu diz kapağının 5 cm altında olmalıydı ve her öğrencinin ceket ve yeleklerine okulun armasını işlenmiş olmalıydı. Yalnızca siyah veya koyu kahverengi ayakkabı giyilmesine izin verilirdi. Hakan Canduran müdürün bazen elinde makasla okul girişinde beklediğini ayrıca, her sabah çoraplara kadar kıyafet kontrolü yapıldığını asla spor ayakkabı giyilmediğini ve kıyafet kurallarına harfiyen uyulduğunu belirtmiştir. 2010 mezunu Görkem Uğurluova da her pazartesi törenden sonra saç, sakal ve kıyafet kontrolünden geçtiklerine değindi. Bu kıyafet kontrolleri halen bir rutin olarak devam etse de eski anlamını yitirmiştir. Adil Aydıner ise bir anısında kış aylarında lacivert formanın içine sadece gri süveter giyilebildiğini, maddi durumları pek iyi olmayan bir arkadaşlarının annesinin ördüğü renkli süvetere idare tarafından el konulduğunu söylemiştir. Okulun son zamanlarında bu kıyafet kuralları esnetilmiştir. Öğrencilerin okul sınırları içerisinde sigara kullanması ise 1970 yılından bu yana yasaktır. Okulun her döneminde sigara kullanımına karşı esnetilemez kurallar konulmuştur. Aynı şekilde Bursa Anadolu Lisesi her zaman kadın-erkek eşitliğinden yana bir okul olarak çok göze batmadıkça öğrencilerin ikili ilişkilerini sınırlandırmamıştır.

   Akademik Başarılar

1990 ÖSS’de Türkiye 3.’lüğü ve 4.’lüğü

1993 34. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda Dünya 3.’lüğü

1994 35. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda Dünya 3.’lüğü

1996 Rusya’da düzenlenen 28. Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda Murat Evren Kara’nın Dünya 2.’liği

1997 Kanada’da düzenlenen 29. Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda Murat Evren Kara’nın Dünya 2.’liği

1998 Balkan Fizik Olimpiyatları 3.’lüğü

2006 ÖSS’de tüm Anadolu Liseleri arasında Türkiye 4.’lüğü

2006 Eğitimde Kalite Teşvik Ödülü

2007 Bursa Kalite Büyük Ödülü

2008 Uluslararası Fizik Olimpiyatları’nda Dünya 3.’lüğü

2008 Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’nin En Kaliteli Okulu Ödülü

2008 EFQM tarafından geliştirilen Mükemmellik Aşamaları programı dahilinde Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız Belgesi (Türkiye’de ilk)

2008 ÖSS’de ilk 1000’de 149 derece

2009 TÜBİTAK araştırma proje yarışmasında bölge 1.’liği

2009 ÖSS’de ilk 1000’de 129 derece ve %91 yerleştirme oranı

2009 ÖSS’de tüm Anadolu Liseleri arasında Türkiye 2.’liği

2010 ÖSS’de tüm Anadolu Liseleri arasında Türkiye 4.’lüğü

    Kültür Sanat Etkinlikleri

    Bursa Anadolu Lisesi henüz kendi binası kurulmamışken, Bursa Erkek Lisesi binasında faaliyet göstermiştir. 1975 senesinde, dönemin erkek öğrencilerinden ilk orkestrayı, gerekli malzemeleri Bursa Erkek Lisesi’nden temin ederek, zor koşullar altında kurmuştur. O yıldan itibaren her sene yeni öğrencilerin eklendiği, öğretmenlerin de desteklediği orkestra, 1982 yılında Milliyet Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması’nda en başarılı orkestra dalında Türkiye ikincilik ödülü almıştır. 2007-2008 senelerinin orkestrası, Bursa Osmangazi Popüler Müzik Yarışması’nda iki sene üst üste En İyi Orkestra, En İyi Kız Solist, En İyi Düzenleme ve En İyi Üflemeli Çalgı dallarında ödüller kazanmıştır. Hem 1984 mezunu Hakan Canduran, hem de 2016 mezunu Bengisu Tiryaki okudukları dönemlerde okullarının her yıl liselerarası müzik yarışmalarından ödülle döndüklerini, kendi dönemlerinde de orkestra grubunun çok başarılı olduğunu belirtmişlerdir. Okulun orkestra grubu Bursa’da düzenlenen Osmangazi Liselerarası Müzik Festivali’ne ve Ulusal KASTAV Yarışması’na katılmaya devam etmektedir. Zamanında Bursa Anadolu Lisesi’nin orkestrasında yer alan pek çok mezun, bugün müzik dalının farklı alanlarında çok başarılı yerlere gelmişlerdir.

    Dansa erkek öğrenciler ilgi göstermemiş olsa da kız öğrencilerden bir ekip oluşturulmuştur. Okulun dans grubunun Bursa’da aldığı en iyi derece beşincilikken, 1995 senesinde Uludağ Üniversitesi’nden bir halk kültürü araştırmacısı okula gelmiş sadece kızların dans koreografisiyle sergilenen bir ağıt dansını dans grubuna bir sene oyunca çalıştırmış ve bu performans okula Milliyet Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında birincilik getirmiştir. 1990’lı yıllarda, modern ve klasik dans toplulukları da oluşturulmuş, bu gruplar katıldıkları ilk yarışmada Türkiye üçüncülüğü kazanmışlardır. O zamanlar bu başarıları kazanan okulun dans grubu, ilerleyen zamanlarda aynı aktif rolü sergileyememiş, bugün sadece özel günler ve törenlerde gösteri yaptıkları Bengisu Tiryaki tarafından belirtilmiştir.

   Okulun eski öğrencilerinin fotoğraflarından elde edilen bilgiye göre, 1974 yılında “Just Be Yourself” adlı oyun İngilizce olarak yazılmıştır. Bu oyun ortaokul mezuniyeti etkinliği olarak İngilizce öğretmenlerinin yönetmenliğinde sahnelenmiştir. Bu oyun, Bursa Anadolu Lisesi’nin bilinen ilk tiyatro aktivitesidir. Daha sonrasında, 1979 senesinde sahnelenen Güngör Dilmen Kalyoncu’nun bir köy yaşamını ve töre geleneğini anlatan Kurban adlı oyunu Liselerarası Tiyatro Yarışması’nda çok profesyonelce çalışıldığı iddia edilerek, birinci seçilmemiştir. Günümüzde BALTT adıyla anılan tiyatro topluluğu faaliyetlerini sürdürmektedir. 2012-2013 öğrenim yılında İngilizce öğretmeni Zeynep Emel Tarcan rehberliğinde “The Bal” isminde İngilizce kısa film yarışması düzenlenmiştir.

    Bursa Anadolu Lisesi’nin öğrencileri tarafından yayınlanan iki farklı dergi, üç farklı kitap yayınlanmıştır. Dergilerden biri Çaba ismiyle 1977 yılında edebiyat öğretmenleri Muzaffer Çakın ve Coşkun Yavaşçaoğlu önderliğinde kurulmuştur. Dergide denemeler, şiirler, öyküler ve fen bölümü bulunmaktadır. Matbaacılık o zamanlar çok gelişmiş olmadığı için dergi, okulun olanaklarıyla, teksirlerle çoğaltılmıştır. O dönemin öğrencisi Hakan Canduran, o zamanlar derginin koridorlarda olduğu, okulla ilgili haberlerin, öğrenci ve öğretmenlerle ilgili esprilerin de yer aldığı, haftalık olarak çıktığı bilgilerini vermiştir. Matbaanın gelişmesiyle dergilerin basımının kolaylaştığını belirten Bengisu Tiryaki, kendi döneminde okulun dergisinin çok aktif bir şekilde basıldığını ve her yıl öğrencilerin yazdığı şiirlerden karma bir şiir kitabı çıkartıldığını belirtmiştir. Seneler sonra, çıkan, Çaba dergisinin yerini alan Balözü dergisi, Çaba’nın aksine pırıl pırıl kuşe kağıtlara basılan, okul hakkında A’dan Z’ye her şeyi barındıran bir dergi olarak hayata geçmesi, Bengisu Tiryaki’nin sözlerini doğrular niteliktedir. Ayrıca Bengisu, derginin isminin 2015 yılında Balca olarak değiştirildiği bilgisini vermiştir. Öğrenciler tarafından yazılan Türk Kahvesi öykü kitabı, Rafadan Şiirler şiir kitabı ve Renkli Bir Düş adlı masal kitabı 2007-2009 yılları arasında Edebiyat öğretmenleri Lütfiye Kocaoğlu ve Veysel Karamustafa önderliğinde yayınlanmıştır.  

 Bursa Anadolu Lisesi’nin Spor Alanındaki Başarıları

1-1978- Ortaokul Erkek Voleybol Takımı- Türkiye Dördüncülüğü

2-1984- Lise Erkek Basketbol Takımı- Türkiye Dördüncülüğü

3-1986- Lise Erkek Basketbol Takımı- Türkiye Birinciliği

4-1989- Ortaokul Erkek Voleybol Takımı- Türkiye Dördüncülüğü

5- 1990- Kayak Uluslararası Çocuk Kupası- Türkiye Birinciliği

6-1990- Ortaokul Erkek Voleybol Takımı- Türkiye İkinciliği

7-1991- Ortaokul Erkek Voleybol Takımı- Türkiye İkinciliği

8-1995- Liseli Gençler Türkiye Voleybol- Türkiye Beşinciliği

9-1996- Yüzme- Türkiye Birinciliği

10-1997- Yüzme Takımı- Türkiye İkinciliği

11-1997- Yüzme- Türkiye Birinciliği

12-1997- En İyi Voleybolcu Ödülü- Seda Uslu

13-1998- Kayak Takımı- Türkiye İkinciliği

14-1998- En İyi Voleybolcu Ödülü- Seda Uslu

15-1998- Kayak- Türkiye Birinciliği ve Dünya Dördüncülüğü

16-1998- Ortaokul Erkek Yüzme Takımı- Türkiye Üçüncülüğü

17-1999- Ortaokul Erkek Yüzme Takımı- Türkiye Üçüncülüğü

18-2000- Ortaokul Erkek Yüzme Takımı- Türkiye Üçüncülüğü

19-2002- Lise Erkek Yüzme Takımı- Türkiye Üçüncülüğü

20-2003- Lise Erkek Yüzme Takımı- Türkiye Üçüncülüğü

21-2003- Kayak- Türkiye Dördüncülüğü

    Ünlü Mezunlar

    1977 yılında ilk mezunlarını veren Bursa Anadolu Lisesi, tarihi boyunca sanat, spor, tıp ve iş dünyası gibi çeşitli alanlarda önemli kişiler yetiştirmiştir. Kültürel ve spor faaliyetlere kendi döneminin okullarına kıyasla büyük önem veren eğitim kurumu, yarattığı farkı başarılı mezunlarında göstermiştir. Okulun kurulduğu dönemden itibaren müziğe verdiği değer ve yatırım karşılığını vermiştir. Müzik alanında ün yapan mezunlarından bazıları: Bulutsuzluk Özlemi grubunun bas gitaristi Sunay Özgür; Kerem Görsev Trio’nun davulcusu Ferit Odman; şarkıcı, söz yazarı ve besteci Nezih Ünen; Viyana’da müzik eğitimi aldıktan sonra müzik kariyerine devam eden Melih Ünen; Pentagram’ın gitaristi Tarkan Gözübüyük ve Eurovizyon şarkı yarışmasında Kayahan’ın vokalistliğini yapan Meltem Parlak Bursa Anadolu Lisesinde farklı dönemlerde orkestra üyesi olan müzisyenlerdir.

    Mezunlar Derneği

    Mezuniyetlerinden sonra rutin aylık buluşmalar yapan Bursa Anadolu Lisesi mezunları, buluşmalardaki insan sayısı artınca bir dernek kurmaya karar verirler. 1988 yılında bu amaçla kurulan Bursa Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği günümüzde aktif bir biçimde buluşmalar düzenlemektedir. Bu buluşmalarını ilk olarak Anadolu Evi adlı bir lokalde yapan mezunlar, burada birçok etkinlik düzenlemiş ve dergi çıkartmıştır; fakat lokal 1994’te meydana gelen ekonomik kriz nedeniyle kapatılmıştır. 2011 yılının başlarında genç mezunlar bir araya gelip BAL Mezunlar Derneği’nin yeniden kurulmasını sağlamıştır. İlk derneğin kuruluşundan itibaren bir gelenek haline gelen döner günü aralıksız bir şekilde her yıl devam ettirilmiştir.  (Ayrıntılı bilgi burada)

    Sözlü Tarih Çalışmasında Adı En Çok Anılan Mezunlar

1977- Arzu Arınel, Yazar - Nezih Ünen, Müzisyen

1978- Ali Rahmi Beyreli, 20-21. Dönem Milletvekilli- Doç. Dr. Cahide Topsakal, Beyin ve Sinir Cerrahı, Amerika’da AANS tarafından Mahaley ödüllü

1979- Prof. Dr. Güven Sak, Gazeteci

1981- Ece Ege, DiceKayek Moda Tasarımcısı - Yücel Aslan, Milli Voleybolcu

1982- Vural Kavuncu, 24.Dönem Milletvekili

1983- Gürkan Kurtkaya, Yönetmen

1984- Alptekin Baloğulu, Fotoğraf Sanatçısı - Özgül Çevik, Türkiye’nin en güçlü ilk 50 kadın CEO’su, 2014

1985- Cenk Yöney, CEO - Deniz Dalgıç, TED Bursa Koleji Kurucusu

1986- Fahrettin Gözet, Geleceğin Yıldızları Basketbol Okullarının Kurucusu

1987- Adil Aydemir, The European Board of Surgery Onursal Diplomalı Genel Cerrah- Hakan Köksal, Yazar

1988- Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, 24.Dönem Milletvekilli

1990- Önder Matlı, 24.Dönem Milletvekilli

1992- Doç. Dr. Canan Kocabaşoğlu-Hillmer, City University London

1993- Nevzat Aydın, yemeksepeti.com kurucusu

2001- Ferid Odman, Müzisyen

2006- Hakan Kurtaş, Dizi ve Sinema Oyuncusu

2008- Vedat Ali Özkan, ODTÜ Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi, Fizik Olimpiyatları Dünya 3.sü

   Anılar

   Hakan Canduran (Ankara Barosu eski başkanı, 1984 mezunu):

   Benim okuduğum ilk dönemlerde rahmetli bir okul müdürümüz vardı, Nadir Bey her sabah yedi buçukta okulun kapısının önünde dururdu bütün öğrenciler sıraya girerdi ve mutlaka çoraba kadar kontrol ederdi. Çünkü o dönemde bir moda vardı erkeklerin saçları çok uzamaya başlamıştı, kızlarda da örgü olması gerekiyordu yani saçlar açık gelinmezdi. Mutlaka bağlatırdı orada, erkekleri de uyarırdı. Uyarıya cevap vermeyenler için de elinde makasla falan geldiği olurdu. Bunlara çok önem verilirdi. Ayrıca hiçbir şekilde ayağınızda spor ayakkabıyla okula gelemezdiniz. O giyim kurallarına harfiyen uymak durumundaydınız. …… Sigara konusunda da şöyle; ben lise ikiye kadar sigara içmiyordum sonrasında başladım. Tabi tek yer okul tuvaletleriydi ama onu da çok gizli saklı. Bizim bir müzik hocamız vardı, Murat Onat çok sert bir hocaydı. Onun nöbetçi olduğu günlerde mutlaka yakalanırdık. Sigaralarımıza el koyardı. Dışarıda, okul bahçesinde falan sigara içmek mümkün değildi, hiçbir şekilde izin verilmezdi. Bir de okul bittikten sonra öyle okulun önünde, hocaların karşısında kesinlikle sigara içmezdik. Saygı olarak bilirdik onu. Kız erkek ilişkileri diğer okullar nispeten daha rahat bir okuldu. ….. Biz okuduğumuz dönemde seksen ihtilalini yaşadık. Seksen ihtilalinden önce Türkiye çok karışıktı. Hemen bizim okulumuzun yanında Cumhuriyet Lisesi var ve onlar çok politik bir liseydi. Bizi burjuva olarak görürlerdi bu nedenle çok sataşırlardı. Ancak bizim okulda siyasi olay veya düşünce ben hiç rastlamadım. Kutuplaşma, ayrışma, ben sağcıyım, sen solcusun benzeri şeyleri hiç yaşamadım. Aksine Cumhuriyet Lisesi çok karışıktı ve basketbol sahamız Cumhuriyet Lisesine çok yakındı. Orada kavgalar çıkınca bizi teneffüste o tarafa çıkarmazlardı, ön bahçeye çıkardık. Oradan taş atarlardı, birtakım şeylere bizi zorlarlardı o yüzden o tarafa yaklaşmazdık.

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden BENGİSU ARMAĞAN TİRYAKİ, MURAT OZAN, SERAY CENGİZ, NİLSU DALARAN, İREM EKİN YILDIRIM tarafından hazırlanmış ödev çalışmasının (2019) bir bölümüdür.                         

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

  Bursa Anadolu Lisesi'nin 1977'daki 33 ilk mezununun arasından 6 kişi profesör oldu:

Prof Dr. Semih Gemalmaz - İstanbul Üniv. Hukuk Fakültesi

Prof. Dr. Osman Doğru - Marmara Üniv. Hukuk Fakültesi

Prof. Dr. Ahmet Cevizci - Uludağ Üniv. Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü (adına kurulmuş felsefe grubu)

Prof. Dr. Doğan Yeşilbursa - İstanbul Üniv. Tıp Fakültesi,  Psikiyatri Bölümü

Prof. Dr. Cemal Çakır- Uludağ Üniv. Makine Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün - Uludağ Üniv. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 11/09/23